Era Jazzu - Christmas & Jazz - Detroit Gospel Singers

W ramach ERY JAZZU na jedynym koncercie w Polsce wystąpi słynny Detroit Gospel Singers, jeden z najwybitniejszych w USA chórów muzyki gospel.


Era Jazzu - Christmas & Jazz - Detroit Gospel Singers

Dionizy Piątkowski

7.12.2002 Warszawa - kościół Wszystkich Świętych

W ramach ERY JAZZU na jedynym koncercie w Polsce wystąpi słynny Detroit Gospel Singers, jeden z najwybitniejszych w USA chórów muzyki gospel. Nieczęsto na polskich estradach pojawiają się autentyczne, amerykańskie zespoły gospel. Z jednej strony postrzegane przez europejską publiczność w kategoriach widowiskowego obrzędu, z drugiej prezentujące nienaganny kunszt wykonawczy i wysoki poziom artystyczny.

„ Początków muzyki i kultury jazzu szukać należy na Południu USA — wyjaśnia Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu - To tam zrodziły się pierwsze formy tej muzyki: pieśni pracy, blues, religijne spiritual i gospel. Muzyka ta rodziła się w określonym mariażu z zastanymi przez afrykańskich niewolników warunkami ubogiego Południa Stanów i dopiero długi proces konsolidacji kulturowej pozwolił na powstanie muzyki, obrzędu i obyczaju jazzowego. Trudno o jednoznaczną definicję jazzu, który rodzajem muzyki, głównie instrumentalnej, powstałej pod koniec XIX wieku na Południu USA. Stanowi on specyficzny konglomerat genetycznie różnych elementów folkloru i muzyki, które przez lata nawarstwiały się w południowych stanach USA. Gdyby więc przyszło rozdzielić elementy muzyki i folkloru, które przyczyniły się do narodzin jazzu, to z pewnością grupę tę tworzą zarówno elementy pochodzenia europejskiego, folklor Murzynów powstały już na terenie USA oraz co najbardziej znamienne - elementy stanowiące wynik dyfuzji europejsko-afrykańskiej, a więc pieśni religijne i obrzędowe śpiewane przez Murzynów w USA : spiritual oraz gospel. Jazz rozwijał się jako forma obrzędowa, zabawowa i religijna a dopiero z czasem każdej z nich przyporządkowano określone trendy tej muzyki. Z obrzędem kojarzyć poczęto blues , zabawowym i rozrywkowym stał się ragtime, zaś z aspektem religijnym związany był spiritual i gospel „.

Detroit Gospel Singers powołał wielebny Robert Ware, doskonały pastor-śpiewak z Alabamy, który swój niedzielny chórek rozbudował do znaczącego zespołu muzycznego i estradowego. Początkowo występowali wyłącznie w czasie nabożeństw w Williams Chapel Missionary Baptist Church ,by już w 1982 roku stać się znaczącym zespołem jazzowych i gospel w Detroit. Jako jedyny amerykański chór zostali zaproszeni do udziału w prestiżowej Konwencji Republikańskiej, koncertowali w słynnym nowojorskim Radio City Hall - będąc gwiazdą dorocznego „The Martin Luther King Celebration”, stanowili główną atrakcję popularnych serii koncertowych : „Gospel in America”, „Radio Live” oraz „ Legends of Jazz „. Każdego roku — jako kilkunastoosobowy zespół - odbywają krótką, europejską trasę koncertową „ Christmas & Jazz „ prezentując największe standardy jazzu, gospel, kolędy i pastorałki.

Po koncercie w Polsce chór zaprezentuje się m.in. w Watykanie, na specjalnym koncercie dla Jana Pawła II.


opr. JU/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama