Mężczyźni są z Ziemi i kobiety są z Ziemi.

Podstawowe konflikty, jakie rodzą się w każdym związku, mają źródło w nas samych, a wynikają często z głęboko zakorzenionych stereotypów dotyczących różnic pomiędzy kobietami i mężczyznami.


Mężczyźni są z Ziemi i kobiety są z Ziemi

Keneth Wenning

Mężczyźni są z Ziemi i kobiety są z Ziemi.

Gwałtowne starcia, do których dochodzi między wieloma kobietami i mężczyznami, często nazywane są mylnie „wojną płci”, tak jakby każdy związek damsko-męski był z natury zły, destrukcyjny i nietrwały. Prawda jest zupełnie inna, o czym świadczy fakt, że dużo kobiet i mężczyzn żyje razem w szczęśliwych i partnerskich związkach, a liczni geje mają poważne trudności w stworzeniu udanych relacji ze swoim partnerami. Jeżeli różnice dotyczące rodzaju nie są przyczyną walki między kobietą i mężczyzną, jak zatem wyjaśnimy tak zwaną wojnę płci? Odpowiedzi należy szukać w tym, co z natury ludzkie, a nie męskie czy żeńskie. Moim zdaniem istnieją dwa powody niezadowolenia ze związku między kobietą a mężczyzną — po pierwsze, autodestrukcyjne skłonności, aby uporczywie trzymać się irracjonalnych poglądów na temat partnera czy partnerki; po drugie, niezwykła zdolność do niepożądanych, niszczących związek zachowań i postaw, wtedy gdy jesteśmy rozczarowani partnerem.

Mężczyźni są z Ziemi i kobiety są z Ziemi to poradnik dla par będących w konflikcie. Głównym celem książki jest pomóc im w zakończeniu walki i rozpoczęciu współżycia — jak przystało na prawdziwych partnerów życiowych. Kolejne rozdziały książki wskażą małżonkom, w jaki sposób przezwyciężyć autodestrukcyjne i niszczące związek postawy i zachowania, rozpoznać główne przyczyny zaburzeń funkcjonowania małżeństwa i jak im zapobiegać oraz jak stworzyć udany związek. Ta lektura uczy również umiejętności porozumiewania się i rozwiązywania problemów, co jest pomocne w łagodzeniu sporów i konfliktów. Sposoby rozwiązywania problemów opisane w tej książce są receptą, z której można skorzystać, by raz na zawsze zakończyć wojnę matrymonialną i szukać większej satysfakcji z pożycia małżeńskiego.

Inspiracją podczas pisania książki były dla mnie prace wielu utalentowanych psychoterapeutów. Szczególnie wdzięczny jestem doktorowi Albertowi Ellisowi, którego praca w sposób znaczący zwiększyła moją skuteczność w praktyce terapeutycznej. Podziękowania niech przyjmą również: doktor Raymond DiGiuseppe, doktor Joyce Sichel, doktor Raymond Yeager, Dominic DiMattia, doktor Matthew McKay, Patrick Fanning, doktor Kim Paleg, doktor Windy Dryden, doktor Michael Bloomquist i doktor Paul Hauck. Ich wkład w rozwój wiedzy na temat zaburzeń funkcjonowania związków bardzo mi pomógł w zrozumieniu par, które mają kłopoty małżeńskie, i udzielaniu tym parom wsparcia.

Za pomoc w pracy nad książką chciałbym również podziękować kilku osobom z zespołu naukowego Jasona Aronsona: doktorowi Michaelowi Moskowitzowi, Normie Pomerantz, Elaine Lindenblatt, Judith Tulli i Rosannie Mazzei. Współpraca z nimi w trakcie przygotowywania tej publikacji sprawiała mi wielką przyjemnością. Dziękuję również Patricii Nann za fachową redakcję rękopisu oraz mojej żonie Leslie — nie tylko za miłość i wsparcie, ale także za pomocne uwagi dotyczące pewnych pomysłów wyrażonych na następnych stronach tej książki.


opr. MK/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama