O wierszach i prozie dla dzieci i Ks. Twardowskim

Ksiądz potrafi nawiązać z dziećmi kontakt. Językiem obrazowym mówi o zwyczajnym świecie.


O wierszach i prozie dla dzieci i Ks. Twardowskim

O wierszach i prozie dla dzieci i Ks. Twardowskim

Milena Kindziuk

I części „Utworów Zebranych” ks. Jana Twardowskiego

Ksiądz Jan Tawrdowski najbardziej lubi pisać dla dzieci. One bowiem potrafią zauważyć to, co w życiu najprostsze. Uczą, jak dostrzegać dobro w świecie. Są pełne ufności. Zwracają uwagę na szczegóły, zadając ciekawe pytania, każą logicznie myśleć. Dlatego dziecięcy sposób patrzenia na świat jest tak fascynujący.

Dziecko jednak — to czytelnik niezwykle wymagający. Nie jest łatwo pisać dla dzieci. Ksiądz Twardowski dobrze o tym wie. Stąd też zwraca się do nich w swoich wierszach i opowiadaniach z niepowtarzalną prostotą a zarazem głębią. Potrafi nawiązać z nimi kontakt. Językiem obrazowym mówi o zwyczajnym świecie : o tajemnicach drzew i kwiatów, świętach, wakacjach czy klasówce z religii.

Działa na wyobraźnię, gdy opowiada o Mamusi, która uczyła go znaku krzyża czy o św. Mikołaju, który jest bardzo cierpliwy, bo cały rok czeka na jeden dzień, żeby pokazać się ludziom.

Jak sam wiele razy podkreślał, ks. Twardowski wiele zawdzięcza dzieciom. Zarówno tym, które uczył religii na pierwszej parafii w Żbikowie, jak też tym, do których potem w warszawskim kościele Sióstr Wizytek głosił homilie, z którymi się spotykał, rozmawiał i którym pozwalał rysować zwierzątka na białym kaflowym piecu w swoim pokoju. Dlatego wszystko , co wciąż do nich pisze, wyrasta z osobistych doświadczeń, z autentycznego przeżycia.

Utwory dla dzieci ks. Jana Twardowskiego są po raz pierwszy zebrane w całości. Do tej pory rozproszone w różnych tomikach oraz różnych wydaniach i wersjach, zostały teraz — po konsultacji z Autorem — usystematyzowane i podzielone na trzy tomy.

Z pewnością mogą je czytać także dorośli. Kiedy bowiem zyskują oni nadzieję, szczerość oraz ufność do ludzi i świata, odradzają się przecież w źródle dzieciństwa. To bardzo pięknie zachować dziecięcą ufność przez całe życie — podpowiada autor „Zeszytów w kratkę”.


opr. MK/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama