Zapowiedz książki Zbigniewa Mikołejko "Żywoty Świętych Poprawione"

Zapowiedzi nowości Wydawnictwa W.A.B.Żywoty Świętych Poprawione

Zbigniew Mikołejko

Książka znanego historyka religii i filozofa jest zbiorem opowieści i esejów o świętych polskich, od najbardziej znanych jak, św. Wojciech, Andrzej Bobola czy Stanisław Kostka, po tych niemal zapomnianych. Mikołejko mówi o świętości jako dramacie ludzkiej duszy i ciała, pełnym porażających paradoksów i zawikłań, które trwają nieraz całe stulecia i angażują pokolenia. Jego książka o historii i religii, przemocy i wierze, polityce i teologii, zbrodni i pokucie, wielkości i podłości jest prywatnym wędrowaniem przez biografie tych, którzy trafili na ołtarze. Autor poszukuje też zagubionych treści polskiego katolicyzmu, z łatwością poddającego się nakazom rzekomo narodowej wiary, szytej tanimi emocjami.

Nie interesuje mnie cukierkowe męczeństwo ani bezbolesna pobożność. Nie interesują mnie także święci z hagiografii. Nie interesuje mnie ich pochód do nieba -- prosty i jednoznaczny, wyzuty z wahań i błędów, z trwóg, rozczarowań i goryczy.


Zbigniew Mikołejko

przewidywany czas ukazania się: listopad, wydanie I ; Wydawnictwo W.A.B.

 

Tym razem Tym

Joanna Godlewska, Anna Nastulanka, Stanisław Tym

Rozmowy ze Stanisławem Tymem o dramatycznych i zabawnych wydarzeniach z jego życia oraz o jego twórczości, pracy w kabarecie, teatrze i filmie -- oto główna część książki. Artysta mówi o sobie tyleż ciekawie, co szczerze. Z kolei "Alfabet Tyma" przedstawia frapujące postacie ludzi, jakich spotkał. Znajdziemy też w książce wybór nieopublikowanych dotąd znakomitych tekstów, które Tym pisywał dla "Stodoły", Studenckiego Teatru Satyryków (STS), "Owcy", "Dudka" i opozycyjnego pisemka "Strachy na Lachy". Ponadto zaś -- jego rysunki i zdjęcia z prywatnych zbiorów.

Stanisław Tym, postać wedle modnego określenia "kultowa", niechętnie udziela wywiadów i mało mówi o swoim życiu prywatnym. Książka Tym razem Tym da więc czytelnikowi wyjątkową szansę poznania jego jakże ciekawej biografii.

przewidywany czas ukazania się: wiosna 2001, wydanie I; Wydawnictwo W.A.B. http://www.wab.com.pl/

 

O istocie chrześcijaństwa

Romano Guardini,

Książka ta to w istocie dwie prace Guardiniego (1885-1968), podejmujące dwa centralne tematy refleksji chrześcijańskiej: pytanie o samą istotę naszej religii oraz próbę ukazania postaci żywego Jezusa, w Jego ludzkiej rzeczywistości.

przewidywany czas ukazania się: Wrzesień 2000; Instytut Wydawniczy Znak www.znak.com.pl

 

Chrześcijanie I Antysemityzm

Brat Yohanan,

Chrześcijanie i antysemityzm mieszkającego od ponad 40 lat w Izraelu brata Yohanana to żarliwa próba dokonania bilansu dwóch tysięcy lat kontaktów między chrześcijaństwem i judaizmem. Przyświeca jej maksyma sformułowana przez św. Grzegorza Wielkiego: ,,Jeżeli prawda może spowodować zgorszenie, lepiej dopuścić do zgorszenia, niż wyrzec się prawdy". Brat Yohanan nie ogranicza się jednak do historii, choć - zwłaszcza w kontekście rachunku sumienia Kościoła - bardzo ważny jest wymiar pokutny tej książki. Osobną część stanowią rozważania teologiczne, np. o tym, co to w praktyce oznacza, że Żyd (także współczesny) jest dla chrześcijanina ,,starszym bratem w wierze". ,,Oby ta książeczka - napisał we wstępie ks. Michał Czajkowski - otwarła nasze głowy i serca na przedziwne misterium ludu na zawsze przez Boga wybranego". Tom Chrześcijanie i antysemityzm został przez wydawcę uzupełniony cennymi aneksami oraz artykułem arcybiskupa Henryka Muszyńskiego na temat stosunków polsko-żydowskich.

przewidywany czas ukazania się: Wrzesień 2000; Instytut Wydawniczy Znak www.znak.com.pl

Miłość Nas Rozumie. Rok Liturgiczny Z Księdzem Tischnerem

Wojciech Bonowicz,

Zbiór szkiców księdza profesora Józefa Tischnera, pisanych z okazji różnych świąt i okresów roku liturgicznego, to pomoc dla tych wszystkich, którzy chcą głębiej i bardziej świadomie przeżywać "czas święty". Teksty te zawierają istotę myślenia religijnego Tischnera: wskazują, że fundamentem doświadczenia religijnego jest rozumiejąca miłość, którą obdarza nas Bóg, i rodząca się z tej miłości nadzieja, która stanowi największą siłę człowieka. Żaden z polskich współczesnych myślicieli religijnych nie pisze o fenomenie wiary w sposób tak głęboki, a równocześnie tak przystępny

przewidywany czas ukazania się: Październik 2000; Instytut Wydawniczy Znak www.znak.com.pl

 

Szlaki Pielgrzymkowe w Europie

Antoni Jackowski,

Bogato ilustrowany leksykon poświęcony najważniejszym miejscom świętym w Europie oraz wiodącym ku nim drogom pielgrzymkowym. Obejmuje 15 szlaków, w tym m.in. Rzym i wielkie sanktuaria włoskie, Santiago de Compostela, szlak cudownych wizerunków Matki Bożej i miejsc objawień maryjnych, takich jak Fatima, Lourdes i La Salette, oraz najbardziej znane ośrodki kultu w Polsce.

przewidywany czas ukazania się: Październik 2000; Instytut Wydawniczy Znak www.znak.com.pl

opr. MK/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama