Męka i śmierć Pana

Temat: Męka i śmierć Pana

Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Pana Jezusa. Z tą tajemnicą obcujemy przez całe nasze życie. Przyzwyczailiśmy się już do widoku krzyża, a cierpienia Zbawiciela, jakie opisuje Ewangelia, nie robią na nas już takiego wrażenia. Dopiero w czasie takim jak dziś, gdy wymowa całego dnia nakierowana jest na pasję, lub też gdy nawiedzamy miejsca święte, związane z męką Pańską, zaczynamy głębiej wnikać w jej tajemnicę. Podobnie w twórczości artystycznej, w filmie, wielu gorszy drobiazgowe ukazywanie męki, jak gdyby cierpienie Pana na Golgocie nie było takim właśnie frontalnym atakiem zła, jaki można sobie wyobrazić. Pan jednak przyjął na Swoje barki takie właśnie cierpienie. Nie jakieś drobne umartwienie, czy wyrzeczenie, ale prawdziwą pasję, gdy od zdrady ucznia, poprzez ubiczowanie, dźwiganie krzyża, aż po ukrzyżowanie ból przeszywał całe ciało, a świadomość opuszczenia przez tych, którym służył dodatkowo potęgowała boleść serca.
Dzień Wielkiego Piątku to dla katolików post ścisły. Dla wielu z nas niestety umknie niepostrzeżenie pośród przedświątecznej bieganiny. Dopiero wieczorna liturgia męki Pańskiej przypomni nam o wyjątkowości tego czasu. Tymczasem dzisiejszego dnia Kościół nawet nie sprawuje mszy świętej, aby uwypuklić to, co wydarzyło się na Golgocie. Niesprawiedliwy wyrok, który stał się farsą ze sprawiedliwości. Umycie rąk przez Piłata, Namiestnika Rzymu, który miał dbać o porządek w podbitej prowincji, aż po swoisty plebiscyt, w którym podburzony lud zażądał wolności dla przestępcy Barabasza, a wymógł skazanie Zbawiciela.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Te wszystkie wydarzenia stawiają nam pytanie o to, gdzie my jesteśmy w tym czasie, gdy Jezus za nas cierpi i umiera? Która z postaci tych tragicznych dni jest nam najbliższa? Czy wreszcie doceniamy wszystko, co Pan dla nas uczynił i czy adorując wieczorem krzyż wyszeptamy mu takie zwyczajne ludzie, „przepraszam” i „dziękuję”?

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy pamiętam, że Jezus umarł za nas?

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao