Rzeczy bardziej i mniej słuszne

Temat: Rzeczy bardziej i mniej słuszne

Dzisiejsze pierwsze czytanie jest niezwykłym przypomnieniem także w dzisiejszych czasach o tym, jakie są prawdziwe priorytety apostołów i głosicieli Słowa Bożego. Przez całe wieki swojej działalności publicznej Kościół dał się poznać jako instytucja, która nie tylko głosi orędzie Ewangelii, ale także w miarę możliwości stara się wnosić swój wkład w życie społeczeństw i narodów. W dzisiejszym świecie, zwłaszcza w krajach bogatych, Kościół niejednokrotnie postrzegany jest, jako jedna z instytucji dobroczynnych, która działa na rzeczy tych, którzy na marginesie wysoko rozwiniętych społeczeństw nie poradzili sobie z różnymi efektami ubocznymi cywilizacji. Wszystko to byłoby rzeczą zrozumiałą, oraz czytelnym świadectwem dla zlaicyzowanego świata, gdyby jeszcze głośniej niż to świadectwo dobroczynności, wołało świadectwo słowa głoszonego w imię Jezusa Chrystusa.
Niestety, my katolicy pozwoliliśmy się zepchnąć na margines w tym, co powinno być naszym głównym zadaniem. W głoszeniu Jezusa Chrystusa i to ukrzyżowanego. Tymczasem bardzo łatwo zaakceptowaliśmy fakt i pogodzili się z tym, że w społeczeństwach, gdzie krzyż Zbawiciela wciąż jest głupstwem lub zgorszeniem, Kościół podejmuje działalność charytatywną, milcząc w czyje imię to robi. Co więcej, wieli niewydolnym systemom społeczno politycznym taka postawa jest na rękę. Tymczasem nawet Zbawiciel dokonując spektakularnych cudów przestrzegał przed życiem w grzechu, głosił odpuszczenie grzechów, a po rozmnożeniu chleba mówił o chlebie z nieba, który daje życie wieczne.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Kościół czynił zawsze miłosierdzie w dziedzinie duchowej jak i materialnej. Wynika to wprost z Ewangelii. Nigdzie natomiast nie znajdziemy usprawiedliwienia dla działalności charytatywnej kosztem głoszenia Słowa. Jezus posłał uczniów na świat, aby czynili sobie uczniów i udzielali chrztu. Dopiero później zapewnił ich, że będzie im towarzyszyła moc czynienia znaków.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Jak więc powinna wyglądać posługa głosicieli Słowa dzisiaj w świetle nauki Pisma świętego?

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama