reklama

Dom modlitwy

Temat: Dom modlitwy

Czym powinien być dom Boży i jak należy się w nim zachowywać? Teoretycznie wiemy o tym od dziecka. Uczono nas przecież, że przechodząc przed kościołem należy uczynić znak krzyża, a wchodząc do niego mieć odpowiedni strój, uklęknąć przed najświętszym sakramentem i na chwilę pogrążyć się w modlitwie. Przychodząc na mszę św. trzeba przyjść odpowiednio wcześniej, aby móc pomodlić się i przygotować do przeżycia tego najważniejszego momentu w naszym życiu. Tak było kiedyś, tak wychowywano dzieci i tak uczono na katechezie.
Dziś niejednokrotnie my sami, jako ludzie wierzący nie zwracamy już najmniejszej uwagi na miejsca kultu, wielu wstydzi się uczynić znaku krzyża, przyznać do wiary, a na mszę św. jeśli przychodzi to niejednokrotnie w pośpiechu i wychodzi przed jej zakończeniem. W kościołach pozwalamy na koncerty muzyki nie mającej nic wspólnego z sakralnym charakterem miejsca, i nie widzimy nic dziwnego w urządzaniu mini bazarków książek, płyt, czy jakichkolwiek innych przedmiotów motywując to pobożnymi celami. Dziwimy się jednocześnie, że wyznawcy innych religii czy w ogóle niewierzący nie szanują naszej przestrzeni sacrum.
Ten, kto podróżował i zwiedzał świątynie Wschodu lub innych wyznań wie, jak bardzo należy przestrzegać zasad w nich obowiązujących. Nie mówiąc już o tym, że na przykład wejście do meczetu dla turysty w wielu krajach jest zwyczajnie niemożliwe.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Obserwujemy wiele razy w Europie Zachodniej kościoły pozamieniane na kawiarnie, kluby czy hotele. Inne wyburzane, sprzedawane i niszczone. Wciąż jednak nie rozumiemy, dlaczego tak się dzieje i jak to możliwe, że wiele symptomów postępującej laicyzacji dociera także do nas. Moda na „otwieranie kościoła” dla każdego, kto tylko ma ochotę do niego wejść, bez względu na to, po co do niego wchodzi nie może wydać innych owoców. Dopóki nie weźmiemy Na poważnie do serca słów Pana wypowiedzianych na kartach dzisiejszej Ewangelii, dopóty będziemy patrzeć jak nasze świątynie obumierają odzwierciedlać stan naszej wiary.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czym jest dla mnie kościół?

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao