reklama

Grzech Kaina

Temat: Grzech Kaina

Dzisiejsza liturgia słowa przypomina nam historię z początków dziejów ludzkości. Grzech Kaina to bratobójstwo, jakie zdarzyło się z zazdrości. Oto brat podnosi rękę na brata i zabija go, próbując ukryć przed Bogiem prawdę. Zostaje za to ukarany, ale nie pozostawiony samemu sobie. Od tej pory grzech zaczyna rozlewać się po świecie szerokim strumieniem, do tego stopnia, że Biblia odnotuje, iż w pewnym momencie Bóg pożałował że stworzył człowieka. Jednak mimo tego powszechnego zalewu grzechu, Bóg będzie poszukiwał ludzi sprawiedliwych, aby przy ich pomocy odrodzić rodzaj ludzki.
W liście świętego Jana zbrodnia Kaina służy zilustrowaniu postawy człowieka względem braci. Nie możemy być ślepi i nie widzieć relacji panujących w świecie. Nierówności, które powodują, że człowiek mija obojętnie potrzebujących, którzy bez własnej winy nie mogą zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. Troska o braci i siostry, których mamy obok siebie, wpisana jest w istotę naszej wiary.
Jezus oddaje za nas swoje życie. Jesteśmy Jego dłużnikami. Stąd ów dług spłacić możemy jedynie poprzez bezgraniczną miłość Boga oraz umiłowanie Boga w naszych bliźnich. W ten sposób odpowiadamy na wezwanie jakie zawarte jest w nowym przykazaniu danym nam przez Pana.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Dzisiejszy wiat rządzi się swoimi prawami. Wiele razy przeciwstawia miłość bliźniego miłości Boga. Dla nas ludzi wierzących, to nie jest alternatywa. Miłość bliźniego ma wynikać wprost z miłości Tego, Który pierwszy nas umiłował.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy miłuję Boga i bliźniego?

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao