reklama

Piotr i Jedenastu

Temat: Piotr i Jedenastu

Grono Dwunastu zostało wybrane przez Zbawiciela do głoszenia światu Dobrej Nowiny. Myliłby się ten, kto by uważał, że skoro sam Zbawiciel dokonywał wyboru uczniów, to muszą oni spełniać najwyższe kryteria i standardy. Jezus wezwał uczniów spośród normalnych ludzi tamtych czasów, powołał lokalnych przedsiębiorców, którzy pozostawili swoje sieci i poszli łowić ludzi, zgodnie z poleceniem Pana. Powołał uczniów, którzy dopiero uczyli się rozpoznawać znaki czasu, interpretować wszystko, czego byli świadkami i przekazywać dalej naukę, którą sami starali się coraz lepiej rozumieć.
Święto Katedry św. Piotra czyni z Pierwszego z apostołów niejako eksperta od Dobrej Nowiny. Wykładowcę Prawd wiecznych, które z jednej strony są odbiciem niezgłębionej mądrości Bożej, z drugiej zaś są spełnieniem marzeń i tęsknoty każdego ludzkiego serca.
Czy zatem Piotr jest prostym rybakiem, który poszedł za Mistrzem z Nazaretu i próbował przekazywać to, czego sam się nauczył i dowiedział? Z całą pewnością tak. Czy jest autorytetem rozstrzygającym arbitralnie spory dotyczące wiary i doktryny, jak dziś Piotra i jego następców chcemy postrzegać? Sam Piotr nie ma i nie miałby ani wiedzy ani kompetencji, aby rozsądzać przekraczające możliwości naszego pojmowania wielkie sprawy Boże. Jednak Duch Święty, Który jest Przewodnikiem Kościoła prowadzi Piotra i jego następców, aby w łączności z całym Kościołem objaśniali ludowi Bożemu to, co jest potrzebne do zbawienia.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Dla nas Polaków Katedra św. Piotra stała się szczególnie bliska wraz z pontyfikatem Papieża Polaka. Nauczyliśmy się wtedy w sposób szczególny szacunku i atencji należnej następcy św. Piotra. Jednak rola Pierwszego z Apostołów w całej historii Kościoła była i jest taka, jaką wyznaczył jej Jezus Chrystus. Piotr ma umacniać braci w wierze.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy słucham i szanuję następców św. Piotra?

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao