reklama

Pochwała mądrości

Temat: Pochwała mądrości

Na temat Mądrości Bożej zostało napisanych bardzo wiele słów. Można wręcz powiedzieć, że Pismo Święte zawiera wyjątkową afirmację mądrości. Co ciekawe, o ile w relacji do Boga najważniejsza wydaje się wiara, wszak ona jest poręką tych dóbr, których nie widzimy, a których się spodziewamy, to mimo to mądrość jest wyniesiona tak bardzo, że niekiedy odnosi się wrażenie, że jej wartość jest niewiele mniejsza od miłości.
Kiedy przyjrzymy się dobrze publicznej działalności Pana Jezusa, zaczniemy rozumieć, dlaczego mądrość jest tak ważna. Otóż chociażby uczeni w Piśmie i faryzeusze byli ludźmi wierzącymi. Owszem, ich życie mocno odbiegało od tego, w co deklarowali że wierzą, ale trudno odmówić im przywiązania do praktyk, które na zewnątrz wyrażały ich wiarę. Jeśli jednak przeanalizujemy ich rozmowy z Mistrzem z Nazaretu, zobaczymy, że postępowanie ich było zwyczajnie niemądre. Nie potrafili z jednej strony dostosować swojego życia do wyznawanych wartości, z drugiej zaś oddzielili mocno praktyki, także te religijne, od zwykłej codzienności. Nie dostrzegali ewidentnych znaków czasów, nie rozumieli, kim jest Ten, którego próbują uciszyć a następnie zgładzić.

ŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
My sami również powinniśmy docenić wartość mądrości. Jest ona nam potrzebna nie tylko w rozpoznawaniu znaków czasu, dostosowywaniu życia do wiary, a nie odwrotnie, ocenianiu rzeczywistości, jaka nas otacza. Mądrość zwyczajnie jest nam potrzebna do życia. Do tego, aby wiedzieć, kiedy ten, kto nie jest przeciwko nam, jest z nami, a kiedy ten, kto nie sieje z nami zwyczajnie rozprasza. Jedno i drugie sformułowanie jest wzięte z Ewangelii. Trzeba nam więc mądrości, abyśmy to co czytamy potrafili zrozumieć, a zrozumiawszy wcielić w nasze codzienne życie.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy modlę się o dar mądrości?

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao