Pokusa

Temat: Pokusa

Pokusa to słowo, które weszło do naszego codziennego użytku. Coraz częściej używane jest bez tego zabarwienia pejoratywnego, które ukazywałoby prawdę o zagrożeniu jakie niesie ze sobą przeciwstawienie się woli Bożej. Tymczasem współczesna reklama aż krzyczy, zachęcając, aby dać się skusić, ulec pokusie, zauważyć pokusę. Wielu powie, że przecież to nic złego, że sięgnięcie po czekoladowy batonik, zakup nowego, innowacyjnego produktu określonej firmy jedynie ułatwi życie, a w relacjach z innymi ludźmi i tak ostatecznie nie liczy się rodzaj urządzenia telekomunikacyjnego, ale nasze osobiste nastawienie.
Wczytując się w słowa dzisiejszej Ewangelii widzimy, że szatan kusi Jezusa w identyczny sposób. Zgłodniałemu, wyposzczonemu Jezusowi podpowiada, że w Jego mocy jest zamienić kamień w chleb. Jednym słowem może sprawić, że w zasięgu Jego ręki znajdzie się pokarm. Jednak Pan odpowiada słowami, które warto, abyśmy my, ludzie XXI go wieku dobrze zapamiętali. „Nie samym chlebem człowiek żyje”. Chleb jest nie tylko dobry, ale nawet konieczny w naszej diecie do prowadzenia normalnego życia. Są jednak sprawy, które sięgają wieczności. Są rzeczy, dla których warto ograniczyć chleb nasz powszedni i zwrócić się ku Temu, Który daje nam chleb na życie wieczne.
Pokusa panowania nad światem to kolejna zmora współczesności. Wystarczy spojrzeć na składane przez polityków obietnice w każdym tzw. demokratycznym kraju. Koniecznie trzeba prześledzić morale ludzi, którzy pragną sięgnąć po władzę. Jakże często ulegają owemu jednemu pokłonowi, jakiego demon domaga się dla siebie, a później z ich obietnic składanych Bogu i ludziom zostają tylko słowa. Zostaje trzecia pokusa, jaką szatan kusił zbawiciela. Pokusa rzucenia się w dół, z głębokim pragnieniem, aby inny przystąpili i usługiwali tym, którzy przyszli aby służyć.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Pan odrzuca z godnością Syna Bożego wszystkie pokusy. Nawet nie negocjuje i nie daje sobie wmówić, że w diabelskich sztuczkach może kryć się jakieś dobro. Jest to dla nas wzór do postępowania w świecie, gdzie kompromis dobra ze złem zwodzi na manowce kolejne ludzkie dusze.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy nie ulegam pokusom?

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao