Przebaczenie

Temat: Przebaczenie

Nauka Ewangelii nie pozostawia nam wyboru. Przebaczenie to nie jest jedna z możliwości, przywilej czy ekstrawagancja. Przebaczenie to sedno chrześcijaństwa. Być może nie raz dziwimy się, dlaczego Pan Jezus tak mocno postawił tę kwestię, czemu nie pozostawia nam wyboru i naucza o konieczności wybaczania zawsze, ale kiedy uświadomimy sobie, jak często Bóg nam wybaczył, jak wiele razy jeszcze w życiu będziemy klękać u kratek konfesjonału i żałując za grzechy prosić o wybaczenie, wówczas zrozumiemy sens tej przypowieści.
Kiedy w życiu pierwszych rodziców zagościł grzech, potrzebna była Boża obietnica, aby możliwa była nadzieja. Od tamtej pory Bóg interweniował tak wiele razy, zawierał z ludźmi przymierza, roztaczał kolejne wizje opieki nad człowiekiem, ale Jego miłosierdzie było kluczem do każdego etapu historii zbawienia. Bez przebaczenia Bóg musiałby już na pustyni wygubić wszystkich ludzi, cofając się zaś wstecz, nawet patriarchowie i prorocy po każdej swojej winie musieliby zostać skreśleni przez Boga.
Jezus przychodząc na świat przychodzi jako potomek Dawida. Nawet z owego ułomnego punktu widzenia, biorąc pod uwagę nawet niedoskonałą moralność Starego Testamentu, Dawid popełnił wiele tak ciężkich win, że dziś wielu nie dałoby mu szansy na ich odpokutowanie. Jednak Bóg patrzy inaczej Bóg przebaczając daje człowiekowi nie tylko kolejną szansę, ale sprawia też, że bolesna lekcja zła i grzechu staje się niejednokrotnie dla nas okazją do zbliżenia się do Boga i doświadczeniem Jego miłosierdzia.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Człowiek bez przebaczenie nie jest w stanie żyć. Sam bowiem tak wiele razy prosi o przebaczenie, że gdyby go nie uzyskał, skazany byłby na życie z brzemieniem pomyłek win i grzechów, które zniszczyłyby jakąkolwiek jego przyszłość. Bóg zatem domagając się od nas ciągłej dyspozycji do przebaczania, okazuje nam w tym również miłosierdzie. Uczy nas bowiem, że zanim osiągniemy doskonałość, trzeba nam lekarstwa zwanego miłosierdziem. Tym, które otrzymujemy i tym, którego doświadczamy.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy żyję miłosierdziem?

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao