Szczerość do bólu

Temat: Szczerość do bólu

„Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu”. To określenie Natanaela, czyli Bartłomieja, patrona dnia dzisiejszego dla wielu najtrafniejszą charakterystyką Apostoła. Nie szukał eufemizmów, aby wyrazić swoje zdanie o mieszkańcach Nazaretu. Jednak Zbawiciel przejrzał przyszłego Apostoła i nawet w tej złośliwości dostrzegł jakiś pozytyw, który stał się punktem nawiązania dialogu, momentem zwrotnym, w którym Bartłomiej zbliżył się do Pana. Sugestia, że Jezus zna najskrytsze tajemnice rozmówcy, pozwoliła dostrzec mu, że jednak z Nazaretu może pochodzić nie tylko coś dobrego, ale nawet ten, Którego On sam nazwie Rabbim i nauczycielem Izraela.
Na ulicach naszych miast można niekiedy dostrzec żebrzących, gdzie na kawałku tektury postawionym przed pustą puszką napisali „zbieram na piwo”. Wielu uśmiecha się i wrzuca, mówiąc, że przynajmniej ten człowiek szczerze napisał na co przeznaczy pieniądze. Czy jednak sama szczerość jest wartością, która zasługuje na docenienie i pozytywną reakcję? Oczywiście, na kłamstwie nie da się niczego zbudować. Szczerość jest warunkiem koniecznym wejścia w prawdziwą relację z drugim człowiekiem. Jednak szczerość domaga się także dobrej woli. Cóż z tego, że szczerze powiem bliźniemu, co o nim myślę, jeśli przepełnione będzie to złością, nienawiścią i brakiem szacunku?
Jak potoczyłyby się losy apostoła, gdyby na sugestię Jezusa, że zna jego przeszłość odpowiedział żeby Jezus trzymał się od Niego z daleka, że to nie jego sprawa, lub zwyczajnie odwrócił się i odszedł? Nie byłoby apostoła Bartłomieja. Nie byłoby tego dialogu, który doprowadził do głębokiej więzi ucznia z Jego Mistrzem.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Sama szczerość względem Boga i bliźniego nie wystarczy. Zresztą nasze grubiaństwo, brak wychowania, niekiedy złośliwość mylnie bywa nazywane szczerością, czasem szczerością aż do bólu. Człowiek miłujący prawdę musi być jednocześnie człowiekiem miłującym Boga. Wszak On jest pełnią Prawdy, samą Prawdą a ponadto pełnią Miłości i Dobra.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy pamiętam, że Prawda łączy się z Dobrem i Miłością?

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao