Boża dynamika wzrostuJezus o Bożym królestwie mówi przy pomocy obrazów zaczerpniętych z ziemskiej rzeczywistości. Wieczność przybliża w przypowieściach, których budulcem jest świat natury dobrze znany adresatom Jego nauczania.

Dzisiaj Boże królestwo porównuje do ziarna gorczycy i zaczynu. Obrazy te łączy dynamika wzrostu oraz konieczność rezygnacji z istnienia dla samych siebie, aby innym przekazać życie. Rożni je między innymi czas potrzebny od wrzucenia w glebę lub powiązania z mąką, a spodziewanym efektem, czyli wzrostem drzewa lub przygotowaniem ciasta. Tak też wzrost Bożego królestwa jest zróżnicowany.

Królestwo Boże nie rozwija się w miejscach przypadkowych. Odpowiednim środowiskiem dla ziarna jest żyzna gleba, a dla zaczynu mąka. Ich zamiana nie przyniesie spodziewanego rezultatu. Ziarno wrzucone do męki nie skiełkuje. A zaczyn zmieszany z ziemią nie umożliwi upieczenia chleba.

Dla Królestwa Bożego najbardziej stosownym miejscem rozwoju jest człowiek otwarty na łaskę. Od naszego zaangażowania we współpracę z nią oraz pielęgnacji ziarna i zaczynu zależy dynamika wzrostu tego, co Boże, pośród tego wszystkiego, co ludzkie. Dziś jest czas zasiewu i wkładania zaczynu do mąki.
« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao