W Krakowie odbędzie się konferencja dotycząca zagrożeń związanych z nadużywaniem smartfonów przez młode pokolenie

Już 10 maja w Krakowie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Uwaga! Smartfon” poświęcona zagrożeniom związanym z nadużywaniem smartfonów przez dzieci i młodzież. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Projekt PL.

Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wiążące się z nadużywaniem smartfonów przez najmłodsze pokolenie i młodzież szkolną oraz zaproponowanie alternatywnych form spędzania przez nich wolnego czasu.

– Organizowana w Krakowie konferencja jest pierwszym z szeroko zakrojonych działań, które mają na celu rozpowszechnienie wiedzy o problemie nadużywania smartfonów przez dzieci i młodzież.  Trzeba działać, aby pomóc młodemu pokoleniu świadomie i wartościowo korzystać z urządzeń mobilnych. Liczymy, że Kraków stanie się prekursorem zmian, które zwiększają świadomość społeczną w tym temacie – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.

Założeniem wydarzenia jest uświadomienie wagi problemu oraz dotarcie do szerokiego grona odbiorców. 

– Smartfon stał się dla nas wszystkich zarówno ogromnym dobrodziejstwem, jak i przekleństwem. My dorośli nie wyobrażamy sobie życia bez tych małych urządzeń, które pomagają nam w kontakcie z bliskimi, ułatwiają pracę, pozwalają bezbłędnie trafić do celu, załatwić sprawę w urzędzie czy też zrobić szybkie zakupy online. Z drugiej strony, te same urządzenia powodują, że marnujemy masę czasu na niepotrzebne przeglądanie mediów społecznościowych i nieustanne sprawdzanie śmieciowych informacji. W dodatku to między innymi za ich przyczyną nie potrafimy oderwać się od pracy wiele godzin po jej zakończeniu, nawet gdy jesteśmy już we własnym domu. Jednak my dorośli jesteśmy w dużo lepszej sytuacji niż nasze dzieci. Potrafimy zdać sobie sprawę z problemu, chociaż przyznaję, że to nie jest łatwe, ale nasze dzieci bez naszej pomocy tego nie zrobią. Niekontrolowane nadużywanie smartfonów i innych urządzeń ekranowych, czyli tabletów i urządzeń z dostępem do Internetu, przez dzieci i młodzież jest już dzisiaj ogromnym problemem zdrowotnym i społecznym, a wkrótce stanie się także poważnym problemem gospodarczym. Na konferencji chcemy rozmawiać o skali zagrożenia, ale nie po to, by narzekać, ale żeby szukać nowych rozwiązań i sposobów na to, jak skuteczniej pomagać naszym dzieciom cieszyć się pełnią życia – mówi Adam Zych, Prezes Fundacji Projekt PL. 

Konferencja „Uwaga! Smartfon” to wydarzenie, w którym udział wezmą eksperci i popularyzatorzy wiedzy o cyfrowych zagrożeniach z całego świata. Swoje wykłady  wygłoszą też goście specjalni wydarzenia: Jean M. Twenge - profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym w San Diego, autorka światowego bestselleru „iGen: Dlaczego dzisiejsze dzieci z doskonałymi kontaktami dorastają mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne, mniej szczęśliwe – i całkowicie nieprzygotowane na dorosłość”, a także prof. dr. Manfred Spitzer - psychiatra i badacz mózgu pracujący na styku umysłu i mózgu w obszarach neuronauki poznawczej i społecznej, autor książek „Cyfrowa demencja”, „Epidemia smartfonów”, „Jak uczy się mózg”, popularyzujących neuronaukę.

W pięciu panelach dyskusyjnych poświęconych m.in. wpływowi technologii na społeczeństwo i stosunki międzyludzkie, rodzicielstwo, edukację szkolną, psychikę młodego pokolenia i sposób pracy w przyszłości, głos zabiorą m.in.: Andrzej Kulig - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej, Jadwiga Emilewicz - Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarki Zeroemisyjnej i Europejskiego Zielonego Ładu wchodząca w skład Komisji Zdrowia oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju, Janusz Cieszyński - Sekretarz stanu ds. cyfryzacji i  pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Justyna Orłowska - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech  i Szef Centrum GovTech, Michał Kot - Dyrektor Instytutu Pokolenia, Łukasz Cichocki - Kierownik Kliniki Psychiatrii Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego oraz Ośrodka Edukacji, Badań i Rozwoju Szpitala im. J. Babińskiego w Krakowie, Tomasz Lewandowski - dr nauk prawnych i adwokat, Tomasz Solecki - psychoterapeuta uzależnień i doktor w dziedzinie nauk społecznych poświęconych aktywności młodzieży w cyberprzestrzeni, Bogna Białecka - psycholog i prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, Anna Rywczyńska - Kierownik Zespołu Edukacji Cyfrowej w NASK oraz Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet, Janusz Morbitzer - prof. nadzw. Akademii WSB, Michał A. Michalski - Prezes Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, ekspert Polskiego Forum Rodziców, członek Rady Rodziny przy MRiPS i inni.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Projekt PL zajmująca się społecznymi i rodzinnymi aspektami życia gospodarczego. Konferencja odbędzie się we wtorek 10 maja o godz. 9:00 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie przy ul. Marii Konopnickiej 17. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Szczegóły i rejestracja są dostępne na stronie www.uwagasmartfon.pl

W Krakowie odbędzie się konferencja dotycząca zagrożeń związanych z nadużywaniem smartfonów przez młode pokolenie
 

Konferencja UWAGA! SMARTFON
10 maja 2022 Centrum Konferencyjne ICE w Krakowie
 
Program:
8.30    Rejestracja uczestników
9.00     Otwarcie konferencji   
9.15     Sesja online - prof. Jean M. Twenge

10.15   I Sesja panelowa. Debaty eksperckie: 
1.     Społeczeństwo & Relacje
Jak technologia wpływa na społeczeństwo i stosunki międzyludzkie? Czy buduje, czy osłabia kapitał społeczny?
2.     Rodzicielstwo & Bezpieczeństwo
Czy smartfony ułatwiają, czy utrudniają rodzicielstwo? Jak bardzo kwestie bezpieczeństwa wpływają na proliferację smartfonów? 

11.15   II Sesja panelowa. Debaty eksperckie: 
1.     Szkoła
Czy technologia pomaga, czy przeszkadza? Jakie rozwiązania powinny stosować szkoły, aby radzić sobie z nadużywaniem elektroniki i rozproszeniami, które one generują? 
2.     Wychowanie & Uzależnienia
Jakie problemy psychiczne, relacyjne mają dzieci i młodzież ze względu na nadużywanie urządzeń „ekranowych”?  Jak im zaradzać?

12.00    Przerwa lunchowa

13.15   Wykład: prof. Manfred Spitzer

14.45   III Sesja panelowa. Debata ekspercka:
1.     Rynek pracy
Czy wpływ technologii na psychikę, nawyki i styl życia młodego pokolenia będzie wymagał zmian w sposobie pracy?
 
15.45    Zakończenie 
 
 


 

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao