Obchody 80 rocznicy męczeńskiej śmierci św. Edyty Stein

9 sierpnia 2022 r. wspominamy Edytę Stein, świętą karmelitankę, Teresę Benedyktę od Krzyża, która 80 lat temu została zamordowana w niemieckim Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

W 1939 roku s. Teresa Benedykta od Krzyża pisała, że chce „oddać się Sercu Jezusa w przebłagalnej ofierze za prawdziwy pokój”.

Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu zaprasza do udziału 9 sierpnia w uroczystościach ku czci świętej Kościoła katolickiego, Żydówki, filozofa, karmelitanki i męczennicy, patronki Europy. W obchodach wezmą udział m.in. członkowie Towarzystw Edyty Stein z Polski, Austrii, Niemiec i Holandii oraz młodzież z Polski.

O godz. 10.00 uroczystości rozpocznie „Droga modlitewna”, która będzie przebiegać wzdłuż Rampy, w byłym niemieckim Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau aż do pomnika między ruinami komór gazowych i krematoriów. Obchody rozpocznie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a bp Bertram Meier, z Augsburga na zakończenie wygłosi słowo w imieniu Episkopatu Niemiec.

Po południu uczestnicy i zaproszeni goście spotkają się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu na modlitwie o pokój, połączeni wirtualnym pomostem:  Polska – Niemcy  – Japonia,  razem ze studentami z katolickiego Uniwersytetu z Nagasaki i członkami Towarzystwa Edyty Stein z Niemiec, ponieważ 9 sierpnia obchodzona jest również rocznica zrzucenia bomby atomowej w Nagasaki w 1945 roku. Będzie to również okazja do spotkania i rozmowy w małych grupach na temat wybranych tekstów świętej Teresy Benedykty od Krzyża.

O godz. 17.00 w klasztorze Sióstr Karmelitanek w Oświęcimiu zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Michaela Czernego SJ, prefekta watykańskiej dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

W czasach, kiedy Europa doświadcza dramatu wojny Rosji przeciwko Ukrainie, która wstrząsa nami wszystkimi, chcemy zwrócić się do Patronki Europy w szczególny sposób, prosząc ją o pomoc. Za jej wstawiennictwem chcemy modlić się o pokój dla Europy i lepiej rozumieć naszą misję na tym świecie. Zapraszamy wszystkich do udziału w tych uroczystych obchodach. 

Szczegółowe informacje https://cdim.pl/

Obchody 80 rocznicy męczeńskiej śmierci św. Edyty Stein  
« 1 »

reklama

reklama

reklama