Czym są cuda i czemu służą? – w nowej książce tłumaczy o. Janusz Pyda

Co to jest cud? Dlaczego Jezus dokonywał cudów? Czy chciał uatrakcyjnić swoją naukę? Chciał wzbudzać sensację? Janusz Pyda OP pokazuje, że cuda są integralną częścią zbawczej misji Syna Bożego: zmieniają rzeczywistość i są zapowiedzią szczęścia wiecznego. Przez wieki narosło wokół nich wiele nieporozumień. Dziś myli się je z czarami, sztuczkami magicznymi. Dominikanin rozprawia się z tymi mitami. Jasno i cierpliwie tłumaczy, czym są cuda, i uświadamia nam, jak bardzo ich potrzebujemy. Propozycja dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej i lepiej.

„Niniejsza książeczka ma być pomocą dla duszpasterzy, aby mogli jak najrzetelniej wyjaśnić wiernym, czym jest cud w wierze Kościoła Chrystusowego. Entuzjastom niezwykłości ma zaś pomóc dostrzec moment, gdy na ich chrześcijańskiej wierze w cudach zaczynają pasożytować magiczne dążenia ludzkiej natury. Jej zadaniem jest również ułatwienie zrozumienia, jak bardzo niebezpieczne są to pasożyty. Owej zaś «małej trzódce» wierzących głęboko i trzeźwo w Boga oraz cuda od jedynego i prawdziwego Boga pochodzące ma dać pewność, iż nie są sceptykami, nie brakuje im otwartości na działanie Ducha Świętego czy Jego charyzmaty ani też wiara ich nie jest zbyt słaba bądź „teoretyczna”, aby cuda dostrzegać i w nich uczestniczyć” – czytamy w „Cudach” Janusza Pydy OP.

Podążając za rozważaniami autora, pochylamy się m.in. nad pytaniami: Czym jest cud? Czy cuda zawsze są widzialne, czy może mają też wymiar wewnętrzny – np. w postaci wewnętrznej przemiany ku dobru? Czy wiara pomaga, czy może przeszkadza w zauważeniu i docenieniu cudu? Czy cud jest tożsamy ze zdziwieniem? Jakie intencje towarzyszą nam przy poszukiwaniu cudów? Kto tak naprawdę czyni cuda? Jak ma się Bóg do cudotwórców? Czym jest cud w kontekście natury? Po co właściwie Bóg czyni cuda? Jak odróżnić cuda mające źródło w Bogu od sztuczek czy niezwykłości innego pochodzenia? 

Publikacja ukazała się w ramach serii „Pszenica i Kąkol”, która powstaje we współpracy Wydawnictwa W drodze z Dominikańskim Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach. Seria wypływa z praktyki i wiedzy doświadczonych teologów, stanowi jednocześnie odpowiedź na problemy konkretnych ludzi szukających pomocy w codziennych zmaganiach. 

O autorze:
Janusz Pyda OP – dominikanin, kaznodzieja, ceniony rekolekcjonista, duszpasterz, członek jury Nagrody Skrzydła Dedala. Wykładowca filozofii i teologii dogmatycznej w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów. Przez lata duszpasterz legendarnego krakowskiego DDA „Beczka”. Autor m.in.: Listów starego anioła do młodego, Dnia z życia diabła. Podręcznik kuszenia i Listów Kasjela. Współtłumacz i redaktor Kwestii dyskutowanych o mocy Boga św. Tomasza z Akwinu. 

O serii:
„Pszenica i kąkol” to seria książek dotyczących powiązań pomiędzy teologią, duchowością a praktyką życia chrześcijańskiego. Zamiarem autorów jest refleksja na temat tego: „(…) co jest ewangeliczną pszenicą, a co zasiewem Złego, kąkolem”. W ramach serii Wydawnictwo W drodze planuje wydać siedem tytułów.

W poszczególnych tomach autorzy będą szukać odpowiedzi na pytania, m.in. o to: Jak nowe formy religijne zaspokajają duchowy głód człowieka? Czy da się z nich coś zaczerpnąć? Czy można korzystać z orientalnych technik medytacyjnych, wschodnich sztuk walki czy też chińskich praktyk leczniczych? Czy magia jest czymś niebezpiecznym dla człowieka? Jak roztropnie korzystać z rozmaitych ofert rozwoju, aby nie zatracić perspektywy wzrostu w miłości chrześcijańskiej? Które z doktryn, obrzędów czy metod medycyny alternatywnej mogą być niebezpieczne dla wiary chrześcijańskiej i prowadzą człowieka na duchowe bezdroża, a nawet przyczyniają się do utraty zdrowia psychofizycznego czy wręcz możliwości zbawienia? A także: Czy mamy wierzyć wszystkim nowym prorokom albo objawieniom prywatnym, zwłaszcza wieszczącym rychły koniec świata? Czy każda pobożność prowadzi ku Bogu? Jakie praktyki wypaczają naszą duchowość? W jaki sposób Kościół rozumie cud czy uzdrowienie? Co to znaczy czytać Biblię „po katolicku”? Kiedy dana wspólnota jest zdrowa i można w niej wzrastać, a kiedy staje się ona sektą, która zamyka człowieka na Chrystusa? Kim powinien być świecki lider i jaka jest jego rola we wspólnocie kościelnej?

Czym są cuda i czemu służą? – w nowej książce tłumaczy o. Janusz Pyda


 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama