Różańce - rodzaje tworzyw, jakie są zalety poszczególnych z nich?

Jeżeli zastanawiasz się, jaki różaniec wybrać pod kątem materiału, z jakiego został wykonany, będzie to artykuł, który cię zainteresuje. Każde tworzywo ma przecież swoje zalety, czasami widoczne przy baczniejszym przyjrzeniu się, dalej przybliżymy te najpopularniejsze.

Jaki różaniec wybrać?

W dzisiejszych czasach mamy o wiele większe pole do popisu niż dawni mnisi wyrabiający różańce, oni korzystali z gatunków drzew rosnących nieopodal klasztorów, muszli zbieranych na plaży czy drobnych kamieni.
Dzisiejsze różańce wciąż są często wyrabiane ręcznie, natomiast wachlarz materiałów rozszerzył się o dawniej, ciężej dostępne w takiej ilości, kamienie szlachetne oraz gatunki egzotycznego drewna. W dwudziestym wieku dołączyły najmłodsze z tworzyw, będące odkryciami naukowego postępu Akryl oraz inne, rzadziej stosowane, z rodzinny syntetycznych polimerów. W tym artykule spróbujemy scharakteryzować każdy z tych materiałów, wyciągając jego najlepsze i najsłabsze cechy, tak abyś mógł dokonać najlepszego dla siebie wyboru.

Różaniec Drewniany

Jest dobrze zakorzeniony w tradycji, ponieważ pierwsze z różańców były wykonane właśnie z drewna. Zatem jest to materiał klasyczny, jeżeli chcą państwo odnaleźć więź z przeszłością oraz tradycją, z pewnością będzie dobrym wyborem.
Drewno nie jest najtrwalszym produktem, sącząc wilgoć, potrafi zmieniać swoją fakturę. Zależnie od rodzaju drewna ciemnieć bądź przejaśniać się pod wpływem czasu. Oczywiście dla niektórych będzie to wadą takiego materiału, jednak z pewnością znajdą się pośród nas ci, którzy docenią znamiona, które przecież są naturalne dla przemijalności, a dodają uroku oraz pewnej tajemnicy.
Jeżeli nie należycie do tych ludzi, ostatni z wymienionych materiałów na pewno przykuje państwa uwagę, ale o tym w dalszej części artykułu.

Różaniec Złoty

Różańce wykonane z tego szlachetnego metalu nie cieszą się największą popularnością, co nie znaczy, że nie znajdują swoich właścicieli. Oczywistym dla każdego jest fakt, że złoto kosztuje swoje, ta cecha rodzi swoje następstwa.
Złoto zawsze było drogie, a jego cena sukcesywnie rośnie w górę od wielu dekad, możemy być niepewni w kwestii uroku tego kruszcu, nie każdy lubi odnosić się blaskiem złota, ale każdy powinien docenić jego inwestycyjną naturę.

Różaniec Srebrny

Kruszec ten bywa troszkę mniej popularny jak złoto, kwestią gustu jest wymiar atrakcyjności tego metalu, a bakteriobójcze właściwości, w tym kontekście wykorzystania bywają dyskusyjne. Srebrne różańce są podatne na zarysowanie w stopniu znacznym, a niewiele mniejszym niż złote, bywają również droższe niż wykonane z bardziej popularnych materiałów.
Jest jednak istotna cecha, charakterystyczna dla metali szlachetnych, w kontekście do ceny, wciąż jest to jeden z tańszych szlachetnych metali, który praktycznie nie powinien wywoływać alergii. Tak zdarzają się sytuację, że w kontakcie ze słoną wodą bądź potem potrafi uczulić, jednak będąc wysokiej próby, taka sytuacja jest marginalna.

Różaniec z kamieni naturalnych

Jest doskonałą alternatywa dla tradycyjnych różańców. Kamienie wykorzystywane są w produkcji różańców od wielu wieków, są one wyjątkowo piękne, przez swoją różnorodność. Różańce mogą być wykonane z różnych minerałów, takich jak ametyst, hemetyt, różowy kwarc czy turkus. Zaletą różańców z kamieni naturalnych jest ich wyjątkowy wygląd, każdy kamień ma swoje unikalne wzory, kolory i właściwości, co czyni każdy egzemplarz unikalnym.

W przypadku różańców z kamieni naturalnych warto zwrócić uwagę na ich wagę i rozmiar. Kamienie naturalne są cięższe niż tradycyjne materiały, takie jak drewno czy metal, więc różaniec może być cięższy niż zwykły. Jednakże, dzięki swojej wytrzymałości i odporności na zarysowania, różaniec z kamieni naturalnych będzie służył nam przez wiele lat.

Różaniec akrylowy

Ostatnim niezwykle popularnym tworzywem, z którego są zrobione różańce to akryl. Materiał o zdecydowanie największej wytrzymałości pośród wcześniej wymienionych. Wieloletnia trwałość akrylu wynika z jego budowy cząsteczkowej. Jest odporny na warunki atmosferyczne, co oznacza, że różaniec z niego wykonany będzie mniej podatny na blaknięcie i korozję. Jest materiałem niezwykle plastycznym pod kątem estetyki, jest łatwy do barwienia i można uzyskać różnorodne efekty kolorystyczne, co pozwala na stworzenie różańca o unikalnym i atrakcyjnym wyglądzie.
Nie zapominajmy również o przystępności cenowej różańca wykonanego z akrylu, ta jest o wiele przyjaźniejsza niżeli stworzonych z innych materiałów, a konfrontując to z jego wytrzymałością, może się okazać, że będzie to istotny decydujący aspekt przy wyborze.

Podsumowując, jeżeli szukają Państwo ładnego różańca, a wciąż na żaden się nie zdecydowaliście, zapraszamy do sklepu internetowego Rosaropoly. Posiadają bogaty wybór różańców z najróżniejszych materiałów. Drewniane, z bliższych nam gatunków drzew oraz tych egzotycznych. Różańce z kamieni szlachetnych oraz wykonane z syntetycznych paciorków.

« 1 »

reklama

reklama

reklama