„Ojciec was miłuje”. Poznaj niełatwe zagadnienia dotyczące Trójcy Świętej

Głównym tematem książki jest ojcostwo Boga Ojca. Pokazanie ludzi jako umiłowanych dzieci Boga, kochanych dokładnie taką samą, nieprawdopodobną miłością, jaką Bóg Ojciec kocha Syna – Jezusa. Wilfrid Stinissen tłumaczy niełatwe zagadnienia dotyczące Trójcy Świętej i relacji człowieka względem Niej. 

Tytuł pochodzi z pożegnalnej mowy Jezusa, w której mówi: „Sam Ojciec kocha was, bo mnie umiłowaliście i uwierzyliście, że przyszedłem od Boga” (J 16,27). „Ten głęboko zakotwiczony w Biblii, krótki lecz wieloaspektowy tekst, to jedna z najlepszych pozycji, jakie napisano w języku szwedzkim na temat Trójcy Świętej” – napisał w Posłowiu Gösta Hallonsten, profesor teologii na uniwersytecie w Lund.

Stinissen OCD podejmuje refleksję nad samym centrum wiary: nad Ojcem i naszą z nim wspólnotą.

Książka składa się z trzech rozdziałów: „Nasz Pan Jezus Chrystus – Bóg i ojciec”; „Nasz Ojciec”; „Żyć jak dzieci Ojca”. 

Poza rozważaniami teoretycznymi autor podaje także praktyczne przykłady, jak możemy odkrywać i rozwijać naszą więź z Bogiem, by móc już za życia ziemskiego poczuć kierowaną do nas miłość Ojca. Z pomocą przychodzi tutaj m.in. główna chrześcijańska modlitwa „Ojcze nasz”, będąca potwierdzeniem tego, o czym pisze Stinissen. 

Autor wspomina także o „trikach”, jakie stosujemy podczas modlitwy, by stać się lepszymi ludźmi. Pyta m.in. o to, czy w medytacji chodzi nam o nas, czy o Boga?; czy praktykujemy tylko ćwiczenia, spełniamy obowiązki, czy jednak cały czas chodzi nam o miłość?; czy prowadzimy zdyscyplinowany tryb życia, żeby nasza praca przynosiła większe rezultaty, czy dlatego, że żyjemy w nieustannym „tak, Ojcze”, tej zgodzie, która jedynie może wnieść harmonię?; czy robimy coś, „żeby sprawić przyjemność Jezusowi”?

„Jesteśmy w drodze do nieba z uwagi na samo stworzenie. Wystarczy przyjąć to powołanie, które od początku nadaje całemu naszemu życiu zasadniczy kierunek. Żeby stracić życie wieczne, trzeba świadomie zanegować to programowe ukierunkowanie i mu zaprzeczyć. Nikt zatem nie utraci życia wiecznego, jeśli wyraźnie i świadomie go sam nie odrzuci” – podsumowuje Wilfrid Stinissen OCD w książce „Ojciec was miłuje. O Trójcy Świętej” (tytuł oryginalny: Faderen själv älskar er).

O autorze: Wilfrid Stinissen OCD (1927–2013) – karmelita bosy, doktor filozofii, duchowy przewodnik, ceniony rekolekcjonista i autor wielu publikacji poświęconych życiu wewnętrznemu. Całe swoje życie podporządkował modlitwie. Wydawnictwo W drodze od lat publikuje jego książki, które cieszą się ogromnym i niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Do tej pory ukazały się m.in. „Imię Jezus jest w Tobie. O modlitwie nieustannej” (2002), „Prosta droga do świętości. Śladem św. Teresy z Lisieux” (2003), „Terapia duchowa: o duchowym przewodnictwie i duszpasterstwie” (2004), „Spowiedź. Sakrament odpuszczenia grzechów. Kilka myśli w obronie sakramentu pokuty” (2010), „Młode wino. O owocach Ducha Świętego” (2021), „Wędrówka wewnętrzna. Śladem św. Teresy z Ávili” (2021), „Ani joga, ani zen. Chrześcijańska medytacja głębi” (2021), „Słyszysz szum wiatru?” (2022), „Powiedz im o Maryi” (2022) oraz wywiad „Twarzą w twarz. Rozmowa o wierze chrześcijan” (2015).

Wilfrid Stinissen, „Ojciec was miłuje. O Trójcy Świętej”, Wydawnictwo W drodze

„Ojciec was miłuje. O Trójcy Świętej”, Wilfrid Stinissen OCD

« 1 »

reklama

reklama

reklama