365 jednostek OSP z całej Polski ze wsparciem Fundacji KGHM Polska Miedź

Ponad 4 tys. wniosków i 5 mln zł na sprzęt dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – rozstrzygnięty został konkurs „Fundacja KGHM Polska Miedź dla OSP”. Wsparcie otrzyma w sumie 365 jednostek z całej Polski.

Darowizny z Fundacji KGHM Polska Miedź otrzymały jednostki OSP na zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych. Sprzęt pomoże w zapobieganiu i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii technicznych. Wszystko dla wzmocnienia bezpieczeństwa mieszkańców kraju.

Dzisiaj w Jaworze symboliczne czeki odebrali przedstawiciele 15 jednostek OSP m.in. z Męcinki, Warty Bolesławieckiej, Jakubowa i Bolkowa. W uroczystości udział wzięła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

„Dziękuję KGHM z całego serca za te 5 mln zł dla ochotników straży pożarnej, bo jak widać potrafią znakomicie po te pieniądze sięgać. Wam druhowie chciałam bardzo serdecznie podziękować za to, że potraficie to robić. Że wiecie, że są tacy którzy chcą wam pomóc. To wszystko właśnie dlatego, że potraficie współpracować. Wszystkim Państwu, druhnom i druhom bardzo dziękuję. Gratuluję zwycięzcom konkursu” – powiedziała Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu RP. 

Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź S.A. mówił, że miedziowa spółka ze względu na swoją specyfikę docenia znaczenie wszystkich instytucji czy służb, które jako pierwsze reagują na sytuacje kryzysowe. – Konkurs Fundacji KGHM to nie tylko wyraz naszej wdzięczności za pracę druhów z OSP, to inwestycja w przyszłość. Lepiej wyposażona służba ratownicza to poczucie bezpieczeństwa dla nas wszystkich. Wśród naszych pracowników są również ratownicy, którzy bez wahania podejmują akcje ratunkowe w kopalniach czy hutach. Wiemy jak ważna jest pewność, że w razie zagrożenia zawsze możemy na nich liczyć – dodał Tomasz Zdzikot.

„Ochotnicze Straże Pożarne to kluczowy element systemu bezpieczeństwa naszego kraju. Fundacja od lat wspiera strażaków z całego kraju. Przez 20 lat funkcjonowania na wyposażenie i sprzęt dla tej służby przeznaczyliśmy blisko 10 mln zł. Fundacji KGHM zależy również na podniesieniu efektywności działań prowadzonych przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z różnymi formacjami” – mówiła Helena Krupska, prezes Fundacji KGHM Polska Miedź.

Celem konkursu KGHM było przede wszystkim podniesienie skuteczności akcji ratowniczo-gaśniczych i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Polski.  Jednostki OSP, które zgłosiły się do konkursu otrzymane darowizny mogą przeznaczyć m.in. na zakup sprzętów ratownictwa technicznego, wodnego, medycznego, wysokościowego, poszukiwawczo-ratowniczego czy wyposażenie ochronne dla strażaków.

W 2022 roku Fundacja KGHM w ramach statutowej działalności przekazała jednostkom OSP i Państwowej Straży Pożarnej 43 darowizny finansowe na blisko 2 mln zł.

KGHM w swoich działaniach prospołecznych stawia na bezpieczeństwo i angażuje się inicjatywy związane z przestrzeganiem zasad BHP i ochroną pracy. Również w oddziałach miedziowej spółki główne działania kierowane są na tworzeniu przyjaznego środowiska pracy i minimalizacji zagrożeń. W zakresie bezpieczeństwa w KGHM stosowana jest innowacyjna organizacja pracy oraz działają systemy wczesnego ostrzegania. Do szkoleń wykorzystywana jest m.in. technologia VR (Virtual Reality), gdzie pracownicy uczą się zasad pracy na wysokościach, czy podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Miedziowa spółka inwestuje też we wzmocnienie infrastruktury dla oddziału Jednostka ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Sobinie. W tym roku otwarta została nowoczesna dyspozytornia dla ratowników. W październiku natomiast rozpoczęła się budowa Centrum Szkoleniowego Medyczno Wysokościowego w Sobinie.

 
« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama