Jak znaleźć czas na aktywność fizyczną każdego dnia?

Funkcjonujemy w czasach napiętych grafików i doby, która zawsze jest zbyt krótka. Bombardują nas obowiązki, a przy okazji chcemy realizować własne cele – i prowadzić zdrowy tryb życia, by mimo nadmiaru zadań do wykonania, dbać o swój organizm. Jak znaleźć chwilę na aktywność każdego dnia, gdy praca, dzieci i dom pochłaniają większość naszego czasu? Sprawdź nasze metody, a z pewnością spojrzysz na codzienną dawkę ruchu inaczej niż do tej pory!

Twoja lista zadań do wykonania pęka w szwach i nie masz pojęcia, jak znaleźć wolną chwilę na ćwiczenia? To trudna sytuacja, zwłaszcza gdy dobrze wiesz, jak ważny jest ruch, by zachować zdrowie i dobrą kondycję fizyczną. Wykorzystaj parę prostych trików, by ćwiczyć dosłownie w międzyczasie, a z pewnością odczujesz efekty. Lepszy sen, wyższy poziom energii, lepsza odporność, więcej siły i brak zadyszki, gdy trzeba wejść na trzecie lub czwarte piętro czy dorównać kroku energicznemu przedszkolakowi – te zalety to tak naprawę wyznaczniki komfortowej codzienności we własnym ciele. Regularny ruch pozwala zadbać o mobilność naszego organizmu i poprawia jego zdrowie, więc ćwicząc, inwestujemy we własną jakość życia. To coś, o co warto się postarać. Tylko kiedy?

Jak znaleźć czas na aktywność fizyczną? 7 sposobów

Gdy obserwujemy osiągnięcia znajomych lub po prostu osób publikujących swoje sukcesy sportowe w sieci, łatwo popaść w kompleksy. Regularne wizyty na siłowni, joga w pięknych okolicznościach przyrody lub basen trzy razy w tygodniu to niekoniecznie coś, na co masz czas i porównując się do innych, czujesz się tylko gorzej? Pamiętajmy, że w social mediach widzimy tylko mały skrawek rzeczywistości i… skupmy się na swoim życiu. Już dzięki temu zaoszczędzimy od kilkunastu minut do kilku godzin dziennie, a w tym czasie możemy przecież poćwiczyć!

1. Zmień swoje nawyki

Trening zamiast codziennej rundki po social mediach to ogromna zmiana na plus. Dzięki temu odpocznie Twoja głowa, a zyska cały organizm. Pomyśl także o tym, jak wyglądają Twoje dni – co możesz zmienić, by wygospodarować więcej czasu, lub jak możesz zmienić typowy plan dnia, by mieć chwilę na ćwiczenia. Przykładowo, jeśli opiekujesz się małym dzieckiem, możesz zaproponować mu aktywną zabawę lub spacer zamiast siedzenia w domu. Gdy gotujesz obiad, wykonuj przysiady, skłony lub inne proste ćwiczenia podczas czekania, aż zagotuje się woda czy ugotuje makaron. Jeśli często spotykasz się z przyjaciółmi, wychodź na miasto rzadziej i raz w tygodniu poświęć czas na ćwiczenia. A może nawet namówisz znajomych, abyście wspólnie zapisali się na jakieś zajęcia sportowe lub zamiast wyjścia do baru wynajęli salę i pograli w piłkę nożną?

2. Wstawaj wcześniej

To trudne, ale wykonalne – a przynajmniej tak słyszeliśmy. :) Wczesne poranki to zwykle moment, zanim rzucimy się w wir obowiązków i naszych codziennych zadań, dlatego jeśli marzysz o aktywności fizycznej na serio, koniecznie wypróbuj tę metodę. Pierwszych kilka dni z pewnością będzie trudnych, ale później satysfakcja i przyzwyczajenie będą motywować Cię do działania. Może okazać się, że rano znajdziesz czas na dłuższy trening – np. bieganie, basen czy sesję jogi. A może wystarczy wstawanie tylko pół godziny wcześniej i krótka seria ćwiczeń w domu? Poranny trening ma dodatkową korzyść – działa lepiej niż kawa i daje pozytywny zastrzyk energii na resztę dnia.

3. Ćwicz w przerwach od pracy

To najprostsze do zrobienia, gdy pracujesz zdalnie. Wstawaj od komputera co godzinę lub dwie, by się rozciągnąć, wykonać kilka ćwiczeń. Podnieś kilka razy hantle, wykonaj przysiady, brzuszki czy pompki, podciągnij się na drążku lub wyjdź na krótki bieg wokół osiedla. Nie dość, że zapewnisz sobie regularną dawkę ruchu, to również zadbasz o higienę pracy przed komputerem – Twój kręgosłup i oczy będą Ci wdzięczne, a lepsze krążenie zapewni dobrą koncentrację i poprawi nastrój.

4. Zmień auto na rower

Dojeżdżasz do pracy autem? Przesiądź się na rower lub wybieraj się w drogę pieszo, aby zażyć trochę ruchu każdego dnia. Możesz także pieszo wybrać się na zakupy lub odebrać dziecko z przedszkola. To jednak tylko przykłady – patrząc na swój plan dnia, przemyśl, w których momentach masz szansę zażyć trochę ruchu, zmieniając swoje przyzwyczajenia i wykonując codzienne obowiązki w trochę inny sposób niż zazwyczaj. Rzadsze korzystanie z auta z pewnością pozytywnie wpłynie także na domowy budżet!

5. Trenuj w domu

Jeśli brakuje Ci czasu, prawdopodobnie regularne wyjścia na siłownię, basen czy zajęcia sportowe graniczą z cudem. Zaopatrz się w podstawowy sprzęt sportowy – matę do ćwiczeń, hantle (dostępne np. tutaj: https://www.marbo-sport.pl/pol_m_Gryfy-i-obciazenia_Hantle-do-cwiczen-Ciezarki-Sztangielki-967.html), opcjonalnie taśmy oporowe lub inne akcesoria – i ćwicz w domu za każdym razem, gdy masz wolną chwilę (np. podczas wieczornego oglądania serialu). Dzięki temu nie stracisz czasu ani pieniędzy na dojazdy, możesz ćwiczyć w dowolnej chwili i trenujesz dokładnie tak, jak lubisz i potrzebujesz – nawet podczas oglądania filmu, słuchania audiobooków, czy pilnowania dzieci.

6. Wpisz aktywność fizyczną w grafik

Potraktuj codzienne ćwiczenia jak jeden ze swoich obowiązków. Wpisz je na listę zadań do wykonania – niech to będzie choćby 20 minut każdego dnia. Obowiązki związane z domem lub pracą traktujesz poważnie, więc zrób to samo z własnym zdrowiem i dbałością o swój organizm. Wpisywanie codziennej dawki ruchu na listę zadań do wykonania sprawi, że nie będziesz o tym zapominać, ułatwi Ci wypracowanie nawyku regularnej aktywności i przy okazji da satysfakcję z wykonanego zadania.

 

Brak czasu nie musi oznaczać życia pozbawionego ruchu. Poszukaj rodzaju aktywności, który naprawdę sprawia Ci przyjemność, proponuj aktywne spędzanie czasu rodzinie i znajomym (np. wspólne wyjście na rowery zamiast kawy na mieście, całodzienna wycieczka piesza zamiast wyjścia do kina). Dzięki temu będziesz ćwiczyć, nawet o tym nie myśląc. Koniecznie zaopatrz się w podstawowy sprzęt sportowy, by trenować w domu – różnorodność ćwiczeń jest tak ogromna, że możesz rozruszać swój organizm nawet w najmniejszej kawalerce. Powodzenia!

 

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama