Stary Sącz tętni życiem. Miasto św. Kingi, modlitwy i żywej tradycji

Stary Sącz, jedno z najstarszych miast Polski, leży malowniczo u stóp Beskidu Sądeckiego. To wyjątkowe położenie sprawia, że miasto nazywane jest Bramą Beskidu. Historia Starego Sącza sięga ponad 750 lat – został założony przez św. Kingę, córkę węgierskiego króla Beli IV i cesarzowej bizantyjskiej Marii Laskariny. W 1257 roku książę Bolesław Wstydliwy zapisał jej Ziemię Sądecką jako zastaw za wniesiony do Polski posag. Kinga, która najpierw była zarządczynią tych ziem, potem została klaryską, a po śmierci stała się błogosławioną i świętą, do dziś duchowo patronuje temu miejscu.

Serce Starego Sącza stanowi klasztor Klarysek, ufundowany przez św. Kingę. To zespół klasztorny z gotyckim kościołem, nowożytną zabudową i fortyfikacjami, uznawany za jeden z najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce. Klasztor zachował bezcenne zbiory sztuki sakralnej: gotyckie obrazy tablicowe, średniowieczną rzeźbę, malarstwo z epoki sarmatyzmu oraz bogate zbiory archiwalne i biblioteczne. W sanktuarium przechowywane są doczesne szczątki św. Kingi, a w klasztorze spoczywa także królowa Jadwiga, żona Władysława Łokietka i matka Kazimierza Wielkiego.

Klasztor i staromiejski rynek zostały wpisane w 2018 roku na listę Pomników Historii. Tuż obok znajduje się Ołtarz Papieski, gdzie w 1999 roku św. Jan Paweł II kanonizował Kingę. Obecnie to ważne miejsce pielgrzymkowe, z muzeum poświęconym papieżowi i centrum pielgrzyma z miejscami noclegowymi.

Obok ołtarza papieskiego powstało Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II   Obok ołtarza papieskiego powstało Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II

Warte uwagi jest także Muzeum Regionalne w zabytkowym Domu na Dołkach, które dokumentuje historię miasta oraz upamiętnia wybitnych starosądeczan, m.in. śpiewaczkę Adę Sari i ks. Józefa Tischnera. Stary Sącz to także skarbnica tradycji Lachów Sądeckich i Górali Popradzkich, widocznych w strojach, muzyce, tańcach i architekturze.

Aktywny wypoczynek i piękno przyrody

Otoczenie Starego Sącza sprzyja turystyce pieszej, rowerowej i konnej. Szlaki prowadzą m.in. na Przehybę, Makowicę i Radziejową – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Rzeki Poprad i Dunajec zachęcają kajakarzy i wędkarzy, a Popradzki Park Krajobrazowy chroni bogactwo lokalnej przyrody. Szczególnym atutem jest rozwinięta infrastruktura rowerowa – przez Stary Sącz biegną międzynarodowe trasy EuroVelo 11 i Velo Dunajec.

Rodziny i turyści mogą odpocząć w kompleksie kąpielowo-rekreacyjnym Stawy, na kąpielisku RemarLand, a także odwiedzić trzy wyjątkowe miejsca tworzące turystyczną „triadę”: platformę widokową w Woli Kroguleckiej, Bobrowisko z drewnianymi kładkami wśród starorzecza Popradu oraz leśne molo na Miejskiej Górze z edukacyjną ścieżką przyrodniczą.

Miasto festiwali i wydarzeń

Stary Sącz tętni także życiem kulturalnym. Odbywają się tu m.in. Festiwal Muzyki Dawnej „Omnia Beneficia Festival”, podróżnicza „Bonawentura”, Pannonica Festiwal inspirowany kulturą karpacką, Sącz Jazz Festival, Jesienny Festiwal Teatralny czy Peryferiada – beskidzka kanikuła filmowa.

 

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej jeden z najstarszych w Polsce organizowany jest od 1975 roku   Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej jeden z najstarszych w Polsce organizowany jest od 1975 roku

Sportowych emocji dostarczają międzynarodowy Turniej Sokolika (z udziałem takich klubów jak FC Barcelona), Małopolski Wyścig Górski czy rowerowy uphill na Przehybę.

Stary Sącz to miasto, które łączy duchowość z kulturą, tradycją i aktywnym wypoczynkiem. Dzięki świętej Kindze i jej dziedzictwu zachowało niepowtarzalny charakter i stało się miejscem, gdzie przeszłość wciąż żyje, inspirując kolejne pokolenia.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama