reklama

Adam Bujak, Leszek Długosz i Ernest Bryll wśród laureatów „Feniksów”. Wręczenie nagród dziś wieczorem

Od 11 do 14 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbywają się XXIX Targi Wydawców Katolickich. Podczas tego wydarzenia przyznane zostaną nagrody Feniks.

PAP

dodane 13.04.2024 10:59

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks” towarzyszy targom niemal od początku ich istnienia. Promuje szeroko rozumianą produkcję wydawniczą o tematyce religijnej.

„W roku 2024, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników oraz środowiska wydawców publikacji o tematyce religijnej, Kapituła Nagrody podjęła decyzję o zmniejszeniu liczby konkursowych kategorii z 19 do 11. Niezmiennie jednak w ramach każdej kategorii uhonorowano najbardziej wartościowe spośród blisko 250 publikacji wydanych w roku 2023 i zgłoszonych do konkursu przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych” – napisano na stronie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Nagroda Główna „Feniks Złoty” została przyznana Adamowi Bujakowi – fotografowi papieża Jana Pawła II. „W uznaniu dorobku życiowego i zawodowego wybitnego artysty oraz niezłomnego patrioty i kreatywnego twórcy – autora 150 książek wydanych w Polsce i za granicą, a także wiernego towarzysza pontyfikatu wielkiego Papieża Polaka, św. Jana Pawła II. Nagroda stanowi podziękowanie za przepojone głęboką duchowością dokonania w dziedzinie fotografii sławiącej piękno chrześcijańskiej tradycji, sztuki sakralnej i ziemi ojczystej” – napisało SWK w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Nagrodę Feniks Specjalny – Księga Życia otrzymał (pośmiertnie) Leszek Długosz. „Nagrodę przyznano w uznaniu dla jego wspaniałej poezji przepełnionej lirycznym zachwytem nad pięknem Stworzenia, tęsknotą za niepojętym, nieogarnionym Bogiem, życzliwością i wyrozumiałością wobec bliźnich, subtelnością i głęboką refleksją” – napisało SWK.

Drugą nagrodę Feniks Specjalny – Księga Życia otrzymał (pośmiertnie) Ernest Bryll. „Nagroda stanowi dowód uznania i podziękowania za życie przepełnione twórczą refleksją nad człowiekiem stawianym wobec trudnych problemów, mających źródło zarówno w zewnętrznych realiach codzienności, jak i w stanach wewnętrznych, dotyczących wyborów moralnych oraz wartości duchowych” – czytamy.

Nagrodę Feniks Specjalny – Promotor Polskości przyznano za publikacje „The History of Poland” oraz „Die Geschichte Polens” autorstwa prof. Andrzeja Nowaka, wydane przez Polską Fundację Humanistyczną im. Wincentego Kadłubka. W uzasadnieniu SWK napisało: „W uznaniu wizjonerskiej w swoim wymiarze kulturotwórczym i patriotycznym działalności edytorskiej i wydawniczej fundacji w zakresie promowania, w przestrzeni europejskiej i światowej, wiedzy o historii naszej ojczyzny”.

Feniks Specjalny – Kreator Dobrego Słowa przyznano Instytutowi Niedziela w uznaniu za wydawanie periodyku „Niedziela. Magazyn. Kościół – Dziedzictwo – Ojczyzna”.

Oprócz wspomnianych przyznano jeszcze nagrody Feniks Specjalny – Muzyczny, którą otrzymał Jacek Łepecki, i Feniks Specjalny – Religia i Kultura, którą uhonorowano ks. prof. Witolda Kaweckiego, oraz inne nagrody i wyróżnienia w kategoriach: nauki kościelne, duchowość / świadectwo, historia, literatura, publicystyka / eseistyka religijna, książka dla dzieci i młodzieży, tłumacz, seria wydawnicza (dzieła zebrane), edytorstwo – album, multimedia, muzyka chrześcijańska – klasyczna / współczesna.

Gala wręczenia nagród Feniks 2024, którą uświetni koncert pt. „Ocalić od zapomnienia”, odbędzie się w sobotę o godz. 19.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, ul. Długa 13/15. (PAP)

autor: Tomasz Szczerbicki

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

reklama