reklama

Sławomir Cenckiewicz szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie prof. Sławomir Cenckiewicz, jego zastępcami generałowie Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś – poinformował prezydent elekt Karol Nawrocki. „Chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie wojskowym, cywilnym, operacyjnym” – mówił.

JJ

dodane 03.07.2025 14:13

Nawrocki podkreślił na konferencji prasowej, że wszystkie zadania, które stają przed prezydentem RP w zakresie bezpieczeństwa, wykonywane są przez BBN. Dodał, że aktywne zwierzchnictwo prezydenta Polski „wymaga najlepszych współpracowników”.

Jak zaznaczył, z tego powodu podjął decyzję, że szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego zostanie były dyrektor Wojskowego Biura Historycznego oraz były członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej Sławomir Cenckiewicz. Nawrocki wyraził głębokie przekonanie, że jedyna racja, której służy profesor Cenckiewicz, „to siła i stabilność Rzeczpospolitej”.

Bez antagonizmu?

Podkreślił, że Cenckiewicz jest człowiekiem zdecydowanym, co miał okazję udowodnić jako szef Komisji Likwidacyjnej WSI, a także jako przewodniczący komisji badającej wpływy rosyjskie. „Wiemy, że to zagrożenie Federacji Rosyjskiej, także zagrożenie operacyjne, wciąż zagraża Rzeczpospolitej. Stąd też decyzja o tym, aby profesor Sławomir Cenckiewicz został szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego” – dodał prezydent elekt.

Cenckiewicz zapowiedział, że kierowane przez niego Biuro będzie „przede wszystkim merytorycznym, organizacyjnym wsparciem w realizacji konstytucyjnych zadań Prezydenta RP, czyli zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi i – można powiedzieć – opieki nad całym bezpieczeństwem państwa polskiego”.

Podkreślił jednocześnie, że Biuro „nie będzie jakąś redutą kontestacji” dobrych projektów resortów obrony czy spraw wewnętrznych. „W tym wszystkim będziemy rząd wspierać” – zapewnił.

Cenckiewicz wyraził nadzieję na harmonijną współpracę z rządem, „nie antagonistyczną, bez względu na to, co mnie również osobiście spotkało w ostatnim półtora roku”. „Chciałbym podkreślić to nowe otwarcie i chęć, i wolę współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa” – dodał.

Drastyczna zmiana technologii

Nawrocki przekazał także, że zastępcami szefa BBN będą generałowie: Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś. Podkreślił, że gen. Kowalski jest doświadczonym funkcjonariuszem wywiadu, który „łączy swoją misję oficerską, generalską także z zadaniami intelektualnymi”. „To przede wszystkim człowiek, który myśli o bezpieczeństwie państwa polskiego w kontekście XXI wieku i wciąż zmieniających się zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski w wieku XXI” – powiedział prezydent elekt.

Poinformował, że pierwszym zadaniem gen. Kowalskiego będzie stworzenie Departamentu Technologii Przełomowych w BBN, który pozwoli na ewaluację zmian na polu bitewnym na Ukrainie, „pewną drastyczną zmianę” w podejściu do technologii wykorzystywanych w działaniach wojennych oraz adaptowanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie bezpieczeństwa Polski.

Mówiąc o drugim zastępcy szefa BBN gen. Brysiu, Nawrocki powiedział, że jest on żołnierzem Wojska Polskiego od początku lat 90. „Pan generał Bryś był zastępcą dowódcy 6. Brygady Powietrzno-Desantowej i stał na czele 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To bardzo doświadczony generał Wojska Polskiego” – podkreślił.

BBN ma się liczyć

Nawrocki zadeklarował, że chce, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie militarnym, wojskowym, cywilnym, operacyjnym i analitycznym. Dodał, że będzie realizował wyborczą obietnicę budowania armii liczącej co najmniej 300 tys. żołnierzy. Zaznaczył, że stawia też przed sobą zadanie wypełniania wszystkich kontraktów, które dają możliwość budowania potencjału militarnego i wojskowego Polski, a także „zadania związane z polską wschodnią granicą i zajęcie się bezpieczeństwem zachodniej granicy”. „Opinia publiczna wie, do jakich karygodnych rzeczy dochodziło na zachodniej granicy” – stwierdził Nawrocki.

Jak zauważył, wszystko wskazuje na to, iż przez najbliższe pięć lat, a być może najbliższe dekady Polska i nasz region będzie w stałej gotowości. „Trzeba założyć, że zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi będzie ogromnym wyzwaniem dla mnie jako prezydenta i całej wspólnoty narodowej, aby Polska była bezpieczna. (...) Te zadania musimy wypełnić mając pełną świadomość, że sojusznicy bronią tylko tych, którzy sami potrafią się bronić” – powiedział Nawrocki.

Przypomniał też, że spotkał się i rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte. „Wchodzę w swoje zadania zwierzchnictwa nie czekając na zaprzysiężenie” – podkreślił.

Historyk od Wałęsy

54-letni Sławomir Cenckiewicz to historyk, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Doktoryzował się pracą o Tadeuszu Katelbachu, a rozprawę habilitacyjną poświęcił Annie Walentynowicz. Działał w Federacji Młodzieży Walczącej. Od 2001 r. pracował w Instytucie Pamięci Narodowej.

Odszedł stamtąd po wydaniu wspólnie z Piotrem Gontarczykiem książki „SB a Lech Wałęsa”, opisującej współpracę Wałęsy z komunistyczną bezpieką i późniejsze próby tuszowania tego faktu. Później pisał kolejne książki i artykuły poświęcone Wałęsie.

W 2006 r. stanął na czele komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. W późniejszych latach kierował Wojskowym Biurem Historycznym i należał do Kolegium IPN. W 2025 r. prokuratura postawiła mu zarzuty odtajnienia części opisywanego już wcześniej w mediach planu obronnego Polski „Warta”, który odsłaniał wschodnią część kraju przed Rosją. Cenckiewicz tłumaczył, że jest dumny z tych zarzutów, które uważa za zemstę za współautorstwo serialu dokumentalnego „Reset” pokazującego współpracę rządu Donalda Tuska z Rosjanami.

WOT i SKW

Gen. Andrzej Kowalski w 2007 r. pełnił obowiązki szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego w miejsce Antoniego Macierewicza, który został odwołany w związku z uzyskaniem mandatu poselskiego. W latach 2015-2020 był szefem Służby Wywiadu Wojskowego. W 2023 r. z rekomendacji posłów PiS został powołany na członka sejmowej komisji ds. wpływów rosyjskich.

Gen. Mirosław Bryś w 2017 r. objął stanowisko dowódcy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Służył w polskich kontyngentach wojskowych w Iraku i Afganistanie. W latach 2023–2024 był szefem Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, po czym został odwołany przez szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza. (PAP)

Źródło: Logo PAP

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

reklama