reklama

Opoka pyta Trzaskowskiego i Nawrockiego o projekt ustawy o obowiązkowej religii lub etyce w szkole

Temat polskiej szkoły i wychowania do wartości nie jest obecny w kampanii prezydenckiej. Dlatego wysłaliśmy do sztabów wyborczych kandydatów na prezydenta zapytanie, czy poprą obywatelski projekt ustawy „Religia lub etyka w szkole”, zgodnie z którym wybór między religią a etyką ma stać się obowiązkowy. Czekamy na odpowiedź.

Agata Ślusarczyk

dodane 26.05.2025 10:46

Do sztabu Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego wysłaliśmy dziś ankietę z pytaniem: „Czy jako kandydat na prezydenta Polski poprze pan obywatelski projekt ustawy o obowiązkowej religii lub etyce w szkole?”. Do końca czerwca trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Religia lub etyka w szkole”. Jeśli uda zabrać się wymagane 100 tys. podpisów – projekt trafi pod obrady Sejmu. Chcemy wiedzieć, czy prezydent Polski będzie stał na straży wychowania młodzieży do wartości.

Obywatelski projekt „Tak dla lekcji religii i etyki w szkole”, przygotowany z inicjatywy Stowarzyszenia Katechetów Świeckich przez Instytut Ordo Iuris, zakłada nowelizację ustawy o systemie oświaty oraz ustawy Prawo oświatowe.

Inicjatywa katechetów jest odpowiedzią na działania MEN, które w ich opinii zmierzają do wyeliminowania religii – a co za tym idzie, wychowania do wartości – z polskich szkół. Poza tym, w efekcie działań MEN szacuje się, że pracę straci około 10 tys. nauczycieli religii.

Projekt ten zakłada obowiązkowy wybór pomiędzy lekcjami religii a etyki w szkołach. Rodzice wybiorą czy poślą dziecko na religię, czy na etykę – w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Możliwość zmniejszenia tego wymiaru do jednej godziny tygodniowo istniałaby jedynie za zgodą diecezjalnego biskupa Kościoła katolickiego lub odpowiednich władz innych wspólnot wyznaniowych.

Zniknie wprowadzony niedawno przez MEN obowiązek ustawiania religii i etyki w planie lekcji po wszystkich innych zajęciach, lub przed nimi. Ocena z religii lub etyki powróci także na świadectwo i będzie wliczana do średniej.

Rodzice lub pełnoletni uczniowie musieliby co roku, do 10 lipca, składać deklarację wyboru pomiędzy religią a etyką, z możliwością uczestnictwa w obu zajęciach. Zmiany dotyczyłyby szkół publicznych, niepublicznych oraz prywatnych. Nowe przepisy miałyby obejmować przedszkola, szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe – z wyłączeniem placówek dla dorosłych.

Inicjatywa została zainicjowana przez Stowarzyszenie Katechetów Świeckich, którego celem jest troska o wychowanie młodego pokolenia w duchu dialogu, refleksji nad wartościami i świadomego kształtowania światopoglądu.

1 / 1

reklama