Papież do niemieckich piłkarzy: wychowanie, pomoc społeczna

„Cieszę się, mogąc powitać w Watykanie aktualnych mistrzów świata w piłce nożnej”. Tak Papież pozdrowił przybyłą tam piłkarską reprezentację Niemiec.

Drużyna niemiecka rozegra jutro na stadionie Meazza w Mediolanie mecz towarzyski z reprezentacją Włoch.

W przemówieniu do niemieckich piłkarzy Franciszek nie ograniczył się do podziwu dla ich sukcesów, ale wskazał również na wychowawcze i społeczne znaczenie sportu.

„Często słyszałem, że wasze zwycięstwa są drużynowe. Dlatego waszą grupę określa się powszechnie jako «Mannschaft», czyli «drużynę». Sport wyczynowy bowiem wymaga nie tylko dużej dyscypliny i osobistych poświęceń, ale też szacunku dla bliźnich i ducha drużynowego. To prowadzi was jako drużynę do sukcesu, a równocześnie do uznania waszej odpowiedzialności wychodzącej poza piłkarskie boisko, przede wszystkim względem młodzieży, która często bierze z was przykład” – powiedział Papież.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że wartości sportowe prowadzą również do zaangażowania w ważnych celach społecznych. Wspomniał przy tym rozpowszechnioną w Niemczech akcję zbierania datków na cele charytatywne przez kolędników zwanych tam «Sternsinger», czyli «Śpiewającymi Gwiazdorami».

„W tym zakresie jestem wam szczególnie wdzięczny za wasze wsparcie dla kolędników «Sternsinger», by nieść konkretną pomoc dzieciom i młodzieży z najbiedniejszych krajów. Inicjatywa ta pokazuje, że można przezwyciężać razem bariery, które zdają się być nieprzekraczalne, a przynoszą szkodę ludziom potrzebującym i spychanym na margines” – powiedział Papież.

Franciszek życzył niemieckim piłkarzom powodzenia zarówno w działalności sportowej, jak i społecznej. Prosił ich także, by się za niego modlili.

ak/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama