Tarnów: bp Andrzej Jeż konsekruje kościół w Czadzie

Diecezja tarnowska pomogła wybudować kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Ndżamenie w Czadzie.

Uroczystej konsekracji świątyni dokona bp Andrzej Jeż. Po Wielkanocy delegacja z diecezji tarnowskiej uda się do Afryki.

Prace przy budowane kościoła trwały bardzo szybko, bo 2,5 roku – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. „Będzie to pierwszy kościół w Czadzie pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Budynek kościelny to trzecia świątynia na terenie stolicy kraju. Jest tam w sumie kilkanaście parafii katolickich, ale zazwyczaj wierni gromadzą się pod wiatami i tak sprawuje się liturgię” - dodaje.

Inicjatorem budowy kościoła był tarnowski misjonarz ks. Stanisław Worwa. Razem z nim w parafii pracuje ks. Paweł Tabiś. W niedziele celebrują dwie Msze św., w których uczestniczy do 2800 osób.

Osiemdziesiąt procent pieniędzy na budowę kościoła pochodziło z diecezji tarnowskiej. Obok świątyni powstała też plebania i dom parafialny, w którym będzie prowadzone duszpasterstwo. W samym 2016 r. diecezja tarnowska przekazała ponad 340 tys. zł na budowę kościoła w Ndżamenie. W sumie wsparcie diecezji tarnowskiej na budowę tej świątyni wynosi niemal 1,9 mln zł. Ponadto dwóch rzemieślników z Tarnowa wykonało do tamtejszego kościoła 80 ławek a także konfesjonały i krzesła do prezbiterium. Przez prawie trzy miesiące pracowali oni w Czadzie.

Konsekracja kościoła odbędzie się 23 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Weźmie w niej udział także kilkuosobowa delegacja z diecezji tarnowskiej. Biskup i kapłani odwiedzą też misje w Busso, prowadzoną przez tarnowskiego kapłana ks. Piotra Skrabę. Tam biskup tarnowski udzieli sakramentu bierzmowania.

eb / Tarnów

« 1 »

reklama

reklama

reklama