Kard. Nycz odwiedzi Polonię w Rumunii

W dniach 7-11 września kard. Kazimierz Nycz uda się z wizytą do Rumunii na zaproszenie biskupa diecezji Iași Petru Gherghel’a oraz stowarzyszeń polonijnych skupiających Polaków zamieszkałych na terenie historycznej Bukowiny.

Głównymi punktami pięciodniowej wizyty metropolity warszawskiego w Rumunii będą Msze święte:

• 8 września g. 17.00 w Arbore, gdzie kard. Nycz poświęci kościół po remoncie oraz konsekruje ołtarz; 

• 9 września g. 11.00 w Nowym Sołońcu. Będzie to uroczysta Msza z okazji dożynek, a po niej prezentacja plonów i wyrobów regionalnych;

• 10 września g. 11.00 w Moarze, gdzie kard. Nycz poświęci wyremontowany kościół św. Maksymiliana Kolbego i konsekruje ołtarz;

Podczas swojej wizyty na Bukowinie metropolita warszawski spotka się z Polakami zamieszkującymi te tereny.

W miejscowości Kaczyka, nazywanej ze względu na wielonarodowość i wielowyznaniowość „Bukowiną w pigułce”, kard. Nycz odwiedzi ponad stuletnią bazylikę wybudowaną przez misjonarzy z Krakowa oraz tamtejszy Dom Polski, gdzie działa stowarzyszenie Polaków. Pierwsze polskie rodziny sprowadzono bowiem do Kaczyki w 1791 roku z okolic Bochni, do pracy w kopalni soli.

Dom Polski skupia również Polaków w Nowym Sołońcu. W tamtejszej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza dzieci uczą się języka polskiego. Proboszczem miejscowej parafii jest Polak ks. Stanisław Kucharek.

Również w Pojanie Mikuli, gdzie znajduje się pierwszy w Rumunii kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II, nauczanie języka polskiego odbywa się w miejscowej szkole podstawowej. Ponadto w zakupionym i wyremontowanym niedawno przez Związek Polaków Domu Polskim obecnie mieści się przedszkole, także z nauczaniem języka polskiego.

Stowarzyszenie Polaków działa również w wysoko i malowniczo położonej wsi Plesza. Dzieci uczą się języka polskiego w szkole podstawowej oraz w przedszkolu.

W Rumunii mieszka ok. 2,5 tys. Polaków.

Diecezja Iași (Jassy) usytuowana jest w północno-wschodniej Rumunii. Od 1990 r. jej biskupem diecezjalnym jest bp Petru Gherghel. Jego poprzednik z przełomu XIX i XX wieku, bp Anton Durcovic w 1951 r. poniósł śmierć męczeńską w więzieniu komunistycznym. W 2014 r. został beatyfikowany przez papieża Franciszka.

archwwa.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao