Abp Skworc: katecheta powinien być człowiekiem pokoju

Katecheta powinien być człowiekiem pokoju w klasie szkolnej, na szkolnych dyżurach, w pokoju nauczycielskim, a także we własnej rodzinie - stwierdził abp Wiktor Skworc w przesłaniu skierowanym do śląskich katechetów.

W przesłaniu skierowanym do śląskich katechetów metropolita katowicki napisał m.in.: „Nie lękajcie się! Tym zawołaniem zdobył świat dla Chrystusa, wybrany na Stolicę Piotrową, papież Polak, św. Jan Paweł II. U progu nowego roku szkolnego, katechetycznego chciałbym powtórzyć te papieskie słowa: Nie lękajcie się! Idźcie i głoście, ewangelizujcie z wiarą, przekonaniem i nadzieją, że zasiane słowo Boże wzrośnie i przyniesie obfity plon”. 

Abp Skworc stwierdził również, że wprowadzona reforma oświaty niesie ze sobą pewne znaki zapytania, ale też przywraca możliwości wzmacniania więzi katechizowanych w ramach 8-letniej szkoły podstawowej z własną rodziną, parafią i społecznością lokalną.

„Otwiera więc nowe możliwości tworzenia szkolnych i parafialnych grup dzieci i młodzieży, zaangażowanych w działalność misyjną – Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci, w działalność charytatywną - Szkolne Koła Caritas oraz w działalność formacyjno-liturgiczną w grupach Dzieci Maryi i Służby Liturgicznej - Ministrantów” - napisał arcybiskup.

Przypominając, że powoli dobiega do końca rok stulecia objawień fatimskich, metropolita katowicki zwrócił uwagę, że apel Matki Bożej wzywający do modlitwy o pokój zobowiązuje wszystkich, aby byli apostołami pokoju w miejscu pełnionej posługi.

„Katecheta powinien być człowiekiem pokoju w klasie szkolnej, na szkolnych dyżurach, w pokoju nauczycielskim, a także we własnej rodzinie. Miejcie świadomość, że na terenie szkoły – z racji otrzymanej misji kanonicznej – jesteście postrzegani jako reprezentanci Kościoła; dlatego wiążące powinno być dla was stanowisko i nauczanie Kościoła w kwestiach etyczno-moralnych, jak również w sprawach polityczno-społecznych" - zwrócił się do katechetów abp Skworc.

Hierarcha zaapelował też, aby "w nieraz dramatycznie podzielone środowiska" katecheci wnosili "ewangeliczny pokój Królestwa Bożego, płynący z wiary i prawego sumienia".

"Pamiętajcie, że każda – nawet najtrudniejsza – sytuacja jest duszpasterską szansą wniesienia Bożego światła, umocnienia wspólnoty i gromadzenia w jedno, mocą Ducha Świętego!" - napisał abp Skworc do katechetów.

Uroczysta inauguracja roku katechetycznego w archidiecezji katowickiej odbędzie się w sobotę 9 września, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Początek o godz. 10.30.

Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył katowicki biskup pomocniczy Adam Wodarczyk.

archidiecezjakatowicka.pl, lk / Katowice

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama