Abp Pennacchio: życie chrześcijanina jest radosne i powinno świadczyć o radości

O chrześcijańskiej radości mówił nuncjusz apostolski w Polsce podczas Mszy św. rozpoczynającej 136. Zebranie Plenarne Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Życie chrześcijanina, w tym również konsekrowanego przez złożenie ślubów zakonnych, jest radosne i powinno świadczyć o radości – podkreślił abp Salvatore Pennacchio.

Abp Pennacchio wskazał, że chrześcijanin „zamiast krzyczeć: +Biada wam wszystkim+, powinien raczej nieść pokój, płynący z wewnętrznego przeżywania wiary i świadczenia o niej swoim życiem+”. Nuncjusz podkreślał, że nie jest dobrą postawa ludzi zgorzkniałych i patrzących na wszystko w czarnych kolorach. Osoby takie – jak mówił – uważają, że same wszystko robią dobrze, chcą pouczać i nawracać innych.

„Czasem widziałem, jak młody ksiądz, zaraz po święceniach, pełen zapału, gorliwości do nawracania świata, chciał to robić za wszelką cenę. Dwoił się i troił, dawał mnóstwo dobrych rad w konfesjonale, wygłaszał płomienne kazania, i czasami się dziwił, że nie przynosi to oczekiwanego rezultatu. Dopiero doświadczony kapłan, który sam przeszedł z Jezusem przez swoją pustynię – wiek nie jest tu najbardziej istotny – i sam doświadczył, jak działa miłosierdzie Boże, wie, że samym wyrywaniem chwastów nie zbawi się świata. Do tego, aby zmieniać po Bożemu, musi być najpierw akceptacja. I to ona uruchamia później dobre zmiany duchowe” – powiedział abp Pennacchio.

136. Zebranie Plenarne Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce rozpoczęło się we wtorek w Warszawie. Biorą w nim udział przedstawicielki 105 zgromadzeń z całej Polski.

Zebranie rozpoczęła Msza św. celebrowana przez abp. Pennacchio. Tematem wiodącym Zebrania jest refleksja i dyskusja nad dokumentem Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego p.t. Młode wino, nowe bukłaki, który zawiera ocenę ponad 50 lat posoborowej przystosowanej odnowy zakonów, pokazuje wyzwania jeszcze otwarte i daje wskazówki co do dalszej weryfikacji i odnowy życia konsekrowanego.

Przedstawicielki zakonów żeńskich spotkały się też z bp. Arturem Mizińskim, Sekretarzem Generalnym KEP oraz zapoznały się z aktualnymi sprawami Kościoła. W następnych dniach obrad wysłuchają m.in. konferencji o cyberprzestępstwach i ochronie danych osobowych. Tradycyjnie będą też poruszały sprawy bieżące i dotyczące prac Komisji istniejących przy Konferencji.

BP KEP, episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama