Abp Wong w Warszawie: formacja kapłana – jedna, integralna, wspólnotowa i misyjna

Abp Jorge Carlos Patrón Wong, który spotkał się dziś w Warszawie z odpowiedzialnymi za powołania i formowanie kapłanów w Polsce, wyjaśniał zagadnienia dokumentu Kongregacji ds. Duchowieństwa „Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis” (Dar powołania do kapłaństwa).

- Ratio fundamentalis ukazuje formację kapłana jako formację jedną, integralną, wspólnotową i misyjną – mówił dziś w Warszawie abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz ds. Seminariów Kongregacji Duchowieństwa podczas sesji formatorów powołaniowych seminaryjnych i formacji stałej kapłanów z Polski. Podkreślał, że kiedy formacja jest rozumiana jako droga ciągle trwająca, nieustanne bycie i pozostawanie na "drodze", która trwa całe życie, możliwe jest formowanie pasterzy, którzy byliby "uczniami zakochanymi w Panu" i byliby gotowi być narzędziem Jego miłosierdzia w służbie Ludowi Bożemu. - Podstawowa idea przewodnia całego dokumentu, to idea bycia uczniem – podkreślił abp Wong. 

- Pragnę Wam życzyć, abyście z entuzjazmem pełnili posługę formacji kapłańskiej. Abyście nawet pomimo zmęczenia w owocnym kontynuowaniu działań formacyjnych i trudu, który niekiedy wydaje się przeważać, nadal ofiarowali się z hojnością i poświęcali swoje najlepsze siły w kształtowanie kapłanów zakochanych w Chrystusie i pełnych delikatności wobec Ludu Bożego - powiedział na zakończenie wystąpienia.

W spotkaniu z formatorami powołaniowymi i formacji stałej kapłanów, którego gościem był abp Wong, wziął udział również przewodniczący Komisji Duchowieństwa abp Wojciech Polak, prymas Polski oraz przewodniczący sekcji formacji stałej Komisji Duchowieństwa bp Damian Bryl.

BPKEP / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama