Papież w przychodni pediatrycznej: "Radość dzieci jest skarbem"

Franciszek wziął udział w przedświątecznym spotkaniu pracowników, wolontariuszy oraz pacjentów watykańskiej przychodni pediatrycznej.

Watykańska przychodnia od ponad 90 lat udziela pomocy dzieciom z ubogich rodzin. Aktualnie obsługuje ona ponad 500 pacjentów.  

Spotkanie miało charakter prywatny. Papież w spontanicznych słowach pozdrowił zebranych. Odniósł się przy tym do radości małych pacjentów.

„Radość dzieci jest skarbem. Radosne dzieci. Musimy zrobić wszystko, aby w tej radości wytrwały, bo radość jest niczym żyzna gleba, z której wyrasta dobre życie, dobre owoce. Dlatego przygotowano to świąteczne spotkanie. Zawsze przed Bożym Narodzeniem staramy się spotkać i razem z nimi świętować. A zatem słuchajcie dobrze, po pierwsze, strzeżcie radości waszych dzieci. Nie zasmucajcie ich. Kiedy dzieci widzą, że w domu są problemy, że rodzicie się kłócą, to są smutne. Nie zasmucajcie dzieci. Powinny zawsze wzrastać w radości” – mówił Ojciec Święty. 

Franciszek zauważył też, że jednym z warunków prawidłowego rozwoju dziecka jest kontakt z osobami starszymi, z dziadkami. W ten sposób zakorzenia się ono w świecie, historii i wartościach.

„Proszę was, niech nie będą to dzieci wykorzenione, bez pamięci o swym narodzie, bez pamięci o wierze, bez pamięci o tym, co kształtowało nasze dzieje, bez pamięci o wartościach. A któż im może w tym pomóc, jak nie dziadkowie. Niech rozmawiają z dziadkami, z osobami starszymi. Niekiedy dziadkowie już nie żyją. Ale jest tak wiele osób starszych, które mogą ich zastąpić. Zawsze rozmawiajcie z osobami starszymi. Nauczcie dzieci rozmawiać z osobami starszymi, z dziadkami. I jeszcze jedna, trzecia rada: nauczcie dzieci rozmawiać z Bogiem. Niech się nauczą modlić, mówić Mu o tym, co czują w swym sercu”.

kb/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama