Abp Gądecki: Kościół głosi królestwo Boże dla dobra wszystkich

Kościół głosi królestwo Boże, aby dotrzeć do konkretnego człowieka w społeczeństwie, by inspirować i przepajać Ewangelią samo społeczeństwo – mówił abp Stanisław Gądecki w Suchym Lesie w trakcie uroczystości 800-lecia wspólnoty mieszkańców.

Metropolita poznański poświęcił homilię rozważaniu tajemniczego związku „dziejów królestwa Bożego z ludzkich dziejami” w oparciu o ewangelijne przypowieści o ziarnie. 

„Dzięki Chrystusowi i Jego Kościołowi królowanie Boga to nic innego jak panowanie Boga w sercu człowieka, czyli panowanie w nim dobra i świętości” – mówił abp Gądecki. 

Metropolita poznański przypomniał katolicką naukę społeczną, w świetle której Kościół nie jest obojętny na to wszystko, co społeczeństwo wybiera, produkuje i czym żyje. 

„Społeczeństwo, a wraz z nim polityka, ekonomia, praca, prawo, kultura, nie stanowią obszaru czysto świeckiego i doczesnego, a zatem marginalnego i obcego orędziu i ekonomii zbawienia” – zauważył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 „Pragnienie budowania królestwa Bożego na ziemi jest tak stare jak stary jest człowiek, ukryte pragnienie ustanowienia boskiego porządku tutaj – na ziemi. Leszek Kołakowski - który w swoim eseju pt. «Jezus ośmieszony» wiele miejsca poświęca relacji między sacrum a profanum – był przekonany, że jedyna właściwa relacja między tymi dwoma aspektami rzeczywistości to równowaga” – przekonywał abp Gądecki. Stąd zarówno próba zniesienia sacrum przez profanum, czyli profanacja wszystkiego, jak i zniesienia profanum przez sacrum, czyli sakralizacja wszystkiego, zawsze prowadzi do totalitaryzmu.

Zdaniem metropolity poznańskiego, historia gminy w Suchym Lesie stanowi dobry przykład związku dziejów królestwa Bożego z dziejami ludzkimi. „To dzieje zmagań duchowych każdego ochrzczonego mieszkańca tej gminy, od jej zamierzchłych początków aż po dzień dzisiejszy. Ale to także pewna społeczna i instytucjonalna więź z Kościołem. Ta więź narodziła się, odkąd w tym miejscu powstała pierwsza kaplica i budynek kościelny” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał postać komandora joannitów Michała Stanisława Dąbrowskiego, dzięki któremu opustoszałe po grabieżach najeźdźców, epidemiach i chorobach wsie zostały ponownie zasiedlone, a także o. Mariana Żelazka, werbistę, kształcącego się do posługi misyjnej w pobliskim Chludowie. 

ms / Suchy Las

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao