Abp Kupny: człowiek wierzący ma prawo do publicznego wyznawania swojej wiary

Wierzący ma prawo do publicznego wyznawania swojej wiary i nikt tego prawa nie może go pozbawić - podkreślił w niedzielę abp Józef Kupny.

Wierzący ma prawo do publicznego wyznawania swojej wiary i nikt tego prawa nie może go pozbawić. Wierzącym jest się nie tylko w miejscu zamieszkania czy w świątyni, ale wszędzie tam, gdzie się znajduje - podkreślił w niedzielę abp Józef Kupny. Kilkaset osób – pracowników, przedsiębiorców oraz przedstawicieli władz i związków zawodowych z rodzinami zgromadziła III Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa. Modlitwie rozpoczynające spotkanie przewodniczył metropolita wrocławski.

W homilii, nawiązując do obchodzonej w Kościele uroczystości Zesłania Ducha Świętego pasterz Kościoła wrocławskiego przypomniał, że Trzecia Osoba Boska umacnia człowieka w wierze i uzdalnia go do świadczenia o swojej przynależności do Jezusa.

- Potrzebujemy tej siły, szczególnie dziś, gdy wielu boi się stanąć przy krzyżu, bo dało się przekonać, że wiara to sprawa prywatna, i że na jej wyznawanie w przestrzeni publicznej nie ma miejsca – arcybiskup, dodając, że wierzącym jest się nie tylko w miejscu zamieszkania czy w świątyni, ale wszędzie tam, gdzie się znajduje. – Człowieka jest jednością i nie można go dzielić na dwie części: przynależną do sacrum i należącą do profanum – mówił abp Kupny.

- Wierzący ma prawo do publicznego wyznawania swojej wiary i nikt tego prawa nie może go pozbawić. Co więcej, na mocy sakramentów chrztu i bierzmowania, ma obowiązek świadczenia o swojej wierze. Od tego obowiązku nikt nie może się uchylać, uciekać, nawet kosztem prześladowania – podkreślił.

Przywołując osobę patrona Solidarności bł. Jerzy Popiełuszko, który – jak zauważył abp Kupny - mężnie dawał świadectwo wiary i głosił Ewangelię, metropolita zachęcał do wierności chrześcijańskim korzeniom, tradycji i wartościom, tłumacząc, że w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę łatwiej odkryć jak ważną rolę w walce o wolność odegrała wiara chrześcijańska i miłość do Ojczyzny. – Wiara i patriotyzm przenikały się wzajemnie i dawały siłę tym, którzy walczyli o wolność Polski – zaznaczył arcybiskup.

Wyrażając radość z obecności na spotkaniu dolnośląskich rzemieślników abp Kupny mówił, że polskiemu rzemiosłu jest potrzebne zniesienie barier biurokratycznych. - Jest to nasza wspólna sprawa. Konieczne są działania, które zachęcą młodych ludzi do rzemiosła. Istotnym elementem dobra wspólnego jest dbałość o dobry stan i długofalowy rozwój naszej gospodarki, wspieranie rozwoju polskich przedsiębiorstw, szczególnie w ich ekspansji na rynki zagraniczne, ochrona własności prywatnej, dobry program polityki społecznej, rodzinnej i zdrowotnej, a także sprzyjające rozwojowi dobre relacje z innymi krajami – tłumaczył delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Jak dodał, „przez ostatnie lata wiele w tym zakresie zrobiono i trzeba sobie to uczciwie powiedzieć”. - W tym zakresie ten rząd bardzo wiele zrobił. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni, cieszymy się. Ale ciągle należy poszukiwać rozwiązań, które dobrze będą służyć każdej osobie, rodzinie, społeczeństwu i państwu – mówił abp Kupny.

Abp Kupny zwrócił się też do przedsiębiorców. Przypomniał, że powinni być odpowiedzialni społecznie, charakteryzować się dbałością o pracowników, o dobrą organizację pracy, o współpracę między ludzi, tworzenie dobrego klimatu w miejscu pracy.

Zdaniem hierarchy, pracodawcy powinni zmierzać do tego, by z czasem pracobiorcy stawali się ich aktywnymi i świadomymi współpracownikami. - Taki sposób zarządzania nie musi oznaczać słabości, ale ma raczej wyrażać zaufania do pracownika oraz do jego poczucia odpowiedzialności – tłumaczył metropolita wrocławski i dodał: - Pracownicy są ze swojej strony zobowiązani do uznania autorytetu, władzy swoich przełożonych oraz do lojalnej i czynnej współpracy.

Metropolita wrocławski przyznał, że obecność na pielgrzymce przedsiębiorców, pracodawców, pracobiorców i związków zawodowych jest oznaką, że można budować takie relacje, gdzie rożne środowiska będą miały do siebie zaufanie. - To jest na pewno coś, co nas wyróżnia, że potrafimy ze sobą rozmawiać, spotkać się na modlitwie, że wzajemnie się szanujemy i chcemy wypracowywać takie rozwiązania, które byłyby zadowalające dla wszystkich stron. Chcę podziękować, że wybieracie drogę dialogu – dodał abp Kupny.

xrk / Wrocław

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao