Bp Kopiec: Sanktuarium w Rudach jest wielką nadzieją

Wstań i idź – to temat przewodni odpustu Metropolii katowickiej, który będzie miał miejsce w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia.

Jak wskazuje ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec motyw przewodni wybrany został z myślą o młodych, gdyż żywe są jeszcze echa Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, a także wielkimi krokami zbliżają się te w Panamie.

Uroczystości będą miały miejsce w sanktuarium diecezjalnym w Rudach. Znajdujący się tam zabytkowy klasztor cysterski służy teraz jako ośrodek formacyjno-rekolekcyjny, a także centrum pielgrzymkowe. Jest on miejscem, które duchowo łączy całą metropolię i które budzi wielkie nadzieje na przyszłość Kościoła na tych terenach – mówi bp Kopiec.

- Ten ośrodek jest dzisiaj bardzo żywy, odbywa się tu bardzo wiele spotkań różnych grup, od rekolekcji rozpoczynając a na wielkich sympozjach kończąc, niektórych nawet o międzynarodowym wymiarze – stwierdził ordynariusz gliwicki. - Każdego 15 sierpnia od 8 lat celebrujemy uroczyście odpust metropolitalny, wybierając zwykle jakieś hasło jako nasz punkt orientacyjny. W tym roku, ze względu na echo Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i te zbliżające się w Panamie, hasło jest bardzo nośne: «Wstań i idź», ale zapoznaj się najpierw z Jezusem Chrystusem, czyli najpierw pogłębienie tego, co nas wiąże od momentu chrztu świętego z fundamentem naszego życia religijnego. Muszę przyznać, że to sanktuarium dostarcza dużo nowych nadziei. Wiążą się one z tym miejscem i wysiłkiem ludzi, którzy tam pracują, ucząc nas spoglądania w przyszłość z pewnym przekonaniem, że jednak warto. Jest to moment pokazywania kierunku, w jakim mamy iść dalej, pogłębienia naszej formacji, ale także i ciągłego utrzymania głębokiego związku z tym, co otrzymaliśmy od naszych poprzedników przez wiele pokoleń.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama