Bp-nominat Olszowski: Bóg nas powołuje i przez to nieustannie uzdalnia

Nieszporami oraz procesją i modlitwą w bazylice zakończyła się stanowa pielgrzymka kobiet do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl. Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił biskup nominat Grzegorz Olszowski.

Kazanie podczas nabożeństwa, któremu przewodniczył bp Mirosław Gucwa z RŚA, wygłosił biskup nominat Grzegorz Olszowski. Zachęcał w nim do odpowiadania na Boże wezwania.

-  Bóg nie powołuje uzdolnionych, nadzwyczajnych ludzi. Bóg uzdalnia powołanych. Nieustannie nas wzywa. Do wszystkiego powołuje i przez to nieustannie nas uzdalnia – mówił biskup nominat.

W homilii podczas nieszporów maryjnych w Piekarach Śląskich ks. Olszowski zauważył, że „nikt nie zbawia się sam jako wyizolowana jednostka”. – Bóg wchodzi w dynamikę naszej ziemskiej pielgrzymki (…). Stawia dzisiaj przed nami Maryję, jako wzór do naśladowania – dodał.

Odniósł się także do adhortacji papieża Franciszka "Gaudete et exsultate", w której ojciec święty m.in. przestrzega przed niebezpieczeństwami na drodze do świętości. – Takimi niebezpieczeństwami są: współczesny subiektywizm, czyli „po swojemu”. Bo mnie się wydaje, że to jest tak i nie dopuszczam innej możliwości… (…). Drugie niebezpieczeństwo to współczesny pelagianizm, kiedy chcemy wszystko zrobić o własnych siłach – mówił biskup nominat.

Tuż po nabożeństwie ruszyła procesja z obrazem Matki Bożej, relikwiami świętych oraz ofiarowaną Matce Bożej złotą różą. Pątnicy udali się z piekarskiego wzgórza do bazyliki, gdzie po odśpiewaniu hymnu Te Deum metropolita katowicki podziękował wszystkim za przybycie oraz za przygotowanie tej piekarskiej pielgrzymki.

- Szczególnie dziękujemy ks. prał. Władysławowi Nieszporkowi, który przez ostatnie 20 lat dbał o przygotowanie piekarskich pielgrzymek. Będziemy mu jeszcze szczególnie dziękowali, kiedy ukończy dzieło budowy Domu „Nazaret” – mówił abp Skworc.

Nieszpory wraz z procesją oraz hymnem "Te Deum" zakończyły stanową pielgrzymkę kobiet do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, która corocznie gromadzi rzesze pątniczek na piekarskim wzgórzu. W tym roku gościem specjalnym pielgrzymki był abp Tomasz Peta z Kazachstanu.

ks. sk / Piekary Śląskie

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama