reklama

Kraków: abp Jędraszewski odprawił Mszę św. na lotnisku

Bardzo blisko drogi startów i lądowań w krakowskim porcie lotniczym abp Marek Jędraszewski przewodniczył 19 maja uroczystej Mszy św. z okazji Święta Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśnicznej.

Eucharystia została odprawiona na terenie lotniskowej strażnicy.

- Każdy z nas ma do przebycia tę drogę, jaką przewidział dla niego sam Pan Bóg. Musi ją rozpoznać i odkryć w sobie jako życiowe powołanie, by dawać świadectwo swoim poświęceniem, gotowością służby i miłością, świadczoną innym ludziom. - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Eucharystii sprawowanej w Remizie Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków Airport im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach.

Arcybiskup zaznaczył, że praca, jaką strażacy wykonują na krakowskim lotnisku, jest przede wszystkim służbą. Wypływa ona z prawidłowego odkrycia swojego życiowego powołania i realizowania, objawionej przez Pana Jezusa, właściwej wizji człowieczeństwa.

- Tam, gdzie jest prawdziwa służba, nie mam nic z najemnika, człowieka, patrzącego na zysk i pieniądze. Służba to znaczy gotowość poświęcenia się. To także liczenie się z tym, że trzeba będzie się narazić, ratując czyjeś życie. To szczególna solidarność, która rodzi się z tymi, którzy potrzebują pomocy. W wasz etos wpisany jest jeszcze jeden moment: czuwanie i gotowość, by rzucić wszystko i iść na ratunek - zaznaczył hierarcha.

Na zakończenie homilii arcybiskup nawiązał do sztandaru Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, który poświęcił po Mszy św. Dodał, że ma on przypominać wszystkim o zaszczytnej służbie dla społeczeństwa i podążaniu wyznaczonymi przez Chrystusa drogami. - Sztandar jest świętym znakiem, który jednoczy ludźmi. Znak mówi o tym, że trzeba być razem na służbie innym - wyjaśnił abp Jędraszewski.

Gośćmi wydarzenia byli m.in.: wicepremier Beata Szydło, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, a także władze PSP na czele z Małopolskim Komendantem Państwowej Straży Pożarnej.

Rolę gospodarza pełnił Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport. - Z całego serca gratuluję druhom odwagi, poświęcenia i wzorowego przygotowania. Wasze świętowanie jest naszą wspólną radością. Wpisuje się także w obchody 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Bowiem św. Jan Paweł II patronuje naszemu portowi lotniczemu - dodał Włoszek.

Uroczystości uświetniły delegacje pocztów sztandarowych z Komendy Miejskiej PSP w Krakowie oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych w Balicach, Morawicy i w Żurowej. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra dęta z OSP w Żurowej.

Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz umiejętności i możliwości lotniczej straży pożarnej. We wspólnym świętowaniu -oprócz zaproszonych gości - wzięły udział także rodziny druhów lotniskowych. W czasie Mszy św., uroczystego apelu i pokazów strażacki lotnisko normalnie funkcjonowało. Eucharystia była sprawowana nieopodal drogi startów i lądowań, stąd często było słychać odgłosy lądujących lub startujących samolotów. 

jg / Kraków

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao