Napór ideologiczny? Abp Gądecki: Polacy się nie poddają

Dlaczego w katolickiej Irlandii ludzie przestali słuchać kościoła? Co by było, gdyby to Kościół katolicki chciał wydrukować ulotki u organizacji LGBT? Co przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski uważa o Amoris Laetitia?


- Być może z takimi wypowiedziami jest teraz trudniej się przebić, bo poprawność polityczna już poszła dość daleko - mówił abp Stanisław Gądecki, odnosząc się do słów papieża Franciszka na temat aborcji.

- Nie widzę nic nadzwyczajnego w tym, co zostało powiedziane (...) Coraz mocniejszy jest nacisk zewnętrzny, który dąży do kontroli ludności, demografii, ciągle pod tym samym hasłem "grozi nam przeludnienie, a jak będzie przeludnienie, to nie będzie co jeść" - dodawał.

Pytany o sytuację Irlandii, mówił:

- Bardzo smutno odbieram tę sprawę, dlatego że jeżeli ktoś odchodzi od prawdy, nie może to odbyć się bez negatywnych skutków i następstw. Do takiego wyboru można dojść, kiedy odczłowieczy się człowieka. Kiedy o dziecku zacznie się mówić jako o płodzie, a nie jak o człowieku - stwierdził.

- Trzeba wziąć pod uwagę ruch sekularyzacyjny, który nie ustaje. Liberalizm narzuca poprawność polityczną, poza którą nie można się wychylić - dodał.

- Księża tę sprawę pozostawili świeckim, nie chcąc się mieszać - zaznaczył duchowny.

Abp Gądecki odniósł się również do obaw, czy Polska nie stanie się drugą Irlandią:

- To wszystko zależy od Polaków. To nie jest kwestia determinizmu historycznego. Wydaje mi się, że nasz charakter narodowy jest dosyć przekorny i tak łatwo się nie poddaje, gdy widzi jakiś napór ideologiczny. To, co się dokonuje i zmienia w nastawieniu Polaków, to coraz większe otwarcie na życie i świadomość, że jest to jednak w początkach nienarodzony, ale człowiek - mówił.

- Najważniejsza jest zmiana świadomości - podkreślił.

Pytany o ocenę postawy polityków, którzy określają siebie jako katoliccy, ale nie popierają ustaw związanych z ochroną życia:

- To logika nie do końca uzasadniona. Można przyjąć, że "przegramy wybory, ponieważ", ale można również powiedzieć, że "wygramy wybory, ponieważ ochroniliśmy życie". Można odwrócić sytuację - tłumaczył hierarcha.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zdradził, co Pismo Święte mówi o... alkoholu.

Źródło: Karolina Zaremba, Salve TVChrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej 

« 1 »

reklama

reklama

reklama