Otwarcie szkoły na świat nie może być bezkrytyczne

Otwarcie szkoły na świat nie oznacza bezkrytycznego przyjmowania jego propozycji – mówił bp Damian Muskus OFM do uczniów i nauczycieli zgromadzonych na obchodach 20. rocznicy jednej w krakowskich szkół podstawowych.

Hierarcha podkreślał, że nowoczesna szkoła powinna uczyć przede wszystkim odróżniać dobra od zła i odwagi pójścia pod prąd trendów, które nie służą dobru młodego człowieka.

„Dziś, gdy zewsząd jesteśmy otoczeni informacjami, bodźcami, emocjami, prawdziwym wyzwaniem dla nowoczesnej szkoły jest uczyć, jak odróżniać prawdę od fałszu, jak wybierać to, co wartościowe i odrzucać to, co rozbija młode serca, zamiast je kształtować i wzmacniać” - mówił bp Muskus w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Kurdwanowie.

Podkreślał, że nowoczesna szkoła powinna być otwarta na świat, ale to nie oznacza bezkrytycznego przyjmowania jego propozycji. „Tego przede wszystkim powinna uczyć nowoczesna szkoła: odróżniania dobra od zła, oddzielania ziarna od plew, odwagi zaangażowania po dobrej stronie i pójścia pod prąd przemijających trendów i mody” - mówił hierarcha do uczniów i nauczycieli.

„Otwarcie na świat jest więc pewną duchową higieną, dbałością o to, by nie przyjmować bezrefleksyjnie napływających zewsząd propozycji, ale selekcjonować je umiejętnie” - stwierdził. Dodał, że kryteriami takiego wyboru nigdy nie mogą być popularność wśród rówieśników, uleganie prądom kulturowym czy perspektywa sukcesu za wszelką cenę. „Najważniejszym kryterium jest dobro młodego człowieka” - podsumował.

Krakowski biskup pomocniczy zaznaczył jednocześnie, że otwarcie na świat jest warunkiem dobrego funkcjonowania nowoczesnej szkoły. „Otwarci na świat nie są jego biernymi obserwatorami, ale wiedzą, że ich zaangażowanie może ten świat uczynić lepszym i szlachetniejszym miejscem” - nauczał. Dodał ponadto, że otwartość oznacza także umiejętność poświęcenia dla drugiego człowieka i pracy dla dobra wspólnoty. „Otwarci na świat nie boją się wyzwań i z nadzieją patrzą w przyszłość” - ocenił.

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Władysława Szafera w Krakowie-Kurdwanowie istnieje od końca XIX w., ale od 20 lat działa w nowoczesnym budynku na terenie osiedla. Dla dzielnicy leżącej na obrzeżach miasta jest ważnym ośrodkiem edukacji i kultury dla młodych ludzi i ich rodziców. Uczniowie angażują się społecznie, zwłaszcza w inicjatywy o charakterze charytatywnym, jak Góra Grosza na rzecz rodzinnych domów dziecka czy koncerty organizowane z myślą o Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

md / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama