reklama

Prymas Polski o najważniejszych wydarzeniach 2018 roku

„Niewątpliwie będzie to rok ważny dla Kościoła i naszej Ojczyzny” – mówi Prymas Polski Abp Wojciech Polak o rozpoczynającym się roku 2018.

Jednym z najważniejszych wydarzeń rozpoczętego roku 2018 będzie zdaniem metropolity gnieźnieńskiego rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W Wielkopolsce i na Kujawach będzie ona przeżywana w łączności ze 100-leciem Powstania Wielkopolskiego, a w archidiecezji gnieźnieńskiej, w wymiarze kościelnym, ze szczególnym wskazaniem na postaci dwóch wybitnych prymasów: kard. Edmunda Dalbora, pierwszego prymasa odrodzonej Polski oraz Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, którego 70. rocznica śmierci przypada w tym roku.

„Obaj poprzez swoją pasterską posługę, autorytet, odpowiedzialność i przezorność przyczynili się do umacniania dopiero co odzyskanej wolności w niełatwym, jak wiemy, dla naszej Ojczyzny czasie” – przyznaje abp Polak i przypomina wciąż aktualną przestrogę kard. Dalbora z jego ostatniego listu: „Nie może się człowiek rozdzielać i prywatnie czcić Chrystusa, a w życiu publicznym służyć księciu tego świata. Z tego bowiem błędnego pojęcia wynika błędny rozdźwięk między życiem prywatnym a publicznym. Rozdźwięk ten zniknie, jeżeli człowiek każdy zrozumie i w czyn obróci te prawdy, że stoi zawsze pod władzą Chrystusa Króla, tak sam, jak i w rodzinie, tak jako członek społeczeństwa, jak i obywatel państwa”.

W katedrze gnieźnieńskiej, gdzie kard. Dalbor jest pochowany i gdzie złożone jest serce kard. Augusta Hlonda, Msza św. dziękczynna za posługę prymasów sprawowana będzie 21 października. 11 listopada odbędą się uroczystości niepodległościowe, a 28 grudnia wspólna modlitwa w intencji poległych w Powstaniu Wielkopolskim z okazji 100. rocznicy tego zwycięskiego zrywu. Kościół w Polsce będzie dziękować za niepodległość także w Święto Dziękczynienia 3 czerwca w Warszawie.

Rok 2018 w metropolii gnieźnieńskiej będzie także okazją do przypomnienia postaci bł. bp. Michała Kozala, kapłana archidiecezji gnieźnieńskiej, rektora gnieźnieńskiego seminarium duchownego, biskupa pomocniczego diecezji włocławskiej, męczennika Dachau. W tym roku przypada 100. rocznica jego święceń kapłańskich, o czym w sposób szczególny pamięta gnieźnieńskie seminarium duchowne, które obrało sobie słowa błogosławionego biskupa: „Wyjątkowe czasy domagają się wyjątkowych i światłych kapłanów”, jako myśl przewodnią tegorocznej formacji.

„Postać bł. Michała Kozala łączy całą naszą metropolię stąd 24 lutego pragniemy spotkać się w Gnieźnie – biskupi, kapłani, klerycy z diecezji włocławskiej, bydgoskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej na Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej. Modlitwie będzie towarzyszyć krótkie seminarium i promocja pierwszego tomu pism bł. bp. Michała Kozala” – zapowiada abp Wojciech Polak.

W roku 2018 zakończą się także obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ich oficjalny finał będzie miał miejsce podczas uroczystości świętowojciechowych 29 kwietnia w Gnieźnie z udziałem biskupów i przedstawicieli władz, pod przewodnictwem legata papieskiego.

We wspomniane obchody 100-lecia niepodległości Polski wpisze się także XI Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się w Gnieźnie w dniach 21-23 września pod hasłem: „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Wydarzenie patronatem objął Prezydent RP.

„Chcemy w pełny sposób ukazać, czym jest wolność, jako dar i zadanie jak uczył nas św. Jan Paweł II” – mówi krótko abp Wojciech Polak i już dziś zaprasza zarówno na wydarzenie, jak i zapowiadającą je konferencję prasową, która odbędzie się 25 stycznia o godz. 12.00 w siedzibie Sekretariatu KEP.

„Będzie to zatem rok bardzo bogaty w ważne rocznice i wydarzenia, w który wpiszą się także zwyczajne działania duszpasterskie, skoncentrowane w archidiecezji gnieźnieńskiej szczególnie na refleksji dotyczącej młodzieży i przygotowania do sakramentu bierzmowania, a także na modlitwie o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, którego heroiczność cnót uznał papież Franciszek na zakończenie minionego roku” – przypomina Prymas Polski, zachęcając do modlitwy w tej intencji nie tylko wiernych z archidiecezji gnieźnieńskiej i warszawskiej, ale wszystkich rodaków.

bgk / Gniezno

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao