Abp Gądecki do bp. Stułkowskiego: jesteśmy Twoimi przyjaciółmi

Bądź pewien, że wszystko możesz w Tym, który Cię umacnia. My zaś, z naszej strony, nie tylko nazywamy się, ale też jesteśmy Twoimi przyjaciółmi – mówił podczas sakry bp. Szymona Stułkowskiego abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański nawiązał do zawołania nowego polskiego biskupa „Nazwałem was przyjaciółmi”.

Uroczystość święceń biskupich odbyła się w katedrze poznańskiej w Zesłanie Ducha Świętego. Głównym konsekratorem święceń był abp Stanisław Gądecki, który wygłosił homilię.

„W uroczystość Zesłania Ducha Świętego archidiecezja poznańska, to jest kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy, wyrażają Panu Bogu wdzięczność za osobę biskupa nominata Szymona Stułkowskiego” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Metropolita poznański wyjaśniał w homilii znaczenie przynależności do kolegium apostołów oraz zadania stojące przed biskupami. Podkreślił, że gest nałożenia rąk przekazuje dalej szczególne wylanie Ducha Świętego, którym apostołowie zostali napełnieni przez Zmartwychwstałego Chrystusa.

„W ten sposób duchowy dar początków dotarł aż do nas poprzez nałożenie rąk, czyli przez konsekrację biskupią, przez którą udziela się pełni sakramentu święceń, najwyższego kapłaństwa, pełni świętej posługi” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański zauważył, że „między pierwotną wspólnotą apostołów a dzisiejszym kolegium biskupów istnieje nie tylko ciągłość historyczna, lecz również ciągłość duchowa, ponieważ sukcesja apostolska uważana jest za szczególne miejsce przekazywania Ducha Świętego.

Abp Gądecki pokreślił też, że greckie słowo episkopos, czyli biskup, „wskazuje na kogoś, kto potrafi spoglądać z góry, lecz także na tego, kto patrzy na lud Boży sercem, kto patrzy w podobny sposób jak to czynił Jezus”.

„Tak więc przez sukcesję apostolską dociera do nas sam Chrystus. To On mówi do nas przez słowo apostołów i ich następców. W ich spojrzeniu jest obecne Jego spojrzenie, które nas obejmuje i sprawia, że czujemy się umiłowani przez Boga. Biskupi z kolei – poprzez sakrament kapłaństwa – czynią uczestnikami tego duchowego daru prezbiterów i troszczą się o to, aby wszyscy ludzie przez sakrament chrztu i bierzmowania zostali umocnieni tą samą łaską” – zauważył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„Biskup Szymon będzie odtąd współtwórcą dalszego ciągu dziejów Kościoła na naszej ziemi. Jako biskup pomocniczy będzie wiernym i ofiarnym współpracownikiem biskupa diecezjalnego w zarządzie diecezji. Tak jak brat będzie uczestniczył w rozwijaniu projektów duszpasterskich i inicjatyw diecezjalnych, aby – przez wzajemną wymianę opinii w harmonijnym zaangażowaniu – zdążać do jedności zamierzeń” – podkreślił abp Gądecki.

Metropolita poznański zachęcał nowego biskupa do odpowiedzialnego podjęcia trudu pasterza na wzór wskazań św. Grzegorza Wielkiego zawartych w Regule pasterskiej i kierowania się cnotą miłosierdzia i sprawiedliwości.

58-letni ks. dr Szymon Stułkowski został mianowany przez Franciszka biskupem pomocniczy archidiecezji poznańskiej 24 maja. Od 2106 r. ks. Stułkowski jest rektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

ms / Poznań

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao