Abp Wojda: rodzina silna Bogiem jest rodziną silną człowieczeństwem

W homilii podczas Mszy św. na zakończenie 35 Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Rodzin metropolita podkreślał, że pielgrzymka rodzin jest wymownym świadectwem wiary, pielęgnowanej w rodzinach i przekazywanej dzieciom.

„Rodzina silna Bogiem jest rodziną silną człowieczeństwem, silną miłością, silną wzajemnym poszanowaniem. (...) Takiej rodziny potrzebują dzieci i nasze polskie społeczeństwo, takiej rodziny potrzebuje Kościół i nasz naród!” – mówił w homilii podczas Mszy św. na zakończenie 35 Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Rodzin do Krypna abp Tadeusz Wojda.

W homilii metropolita podkreślał, że pielgrzymka rodzin jest wymownym świadectwem wiary, pielęgnowanej w rodzinach i przekazywanej dzieciom - jest budującym przykładem wychowania dzieci w klimacie wiary i pobożności.

„Dzisiaj daliście świadectwo swoim dzieciom, pokazaliście że wiara jest dla was czymś ważnym, że Matka Boża jest Matką, ku której trzeba pielgrzymować, przed którą warto się zwierzyć ze swoich spraw i Jej zawierzyć swoje życie” – mówił metropolita białostocki.

Abp Wojda zaznaczał, że Maryja oczekuje od rodziców świadectwa wiary, zarówno względem dzieci, jak i względem społeczeństwa, w którym tak bardzo potrzeba dziś rodzin silnych wiarą i silnych Bogiem.

„Dzisiaj świat podsuwa nam różne propozycje małżeństwa i rodziny, łatwiejsze i przyjemniejsze w realizacji, niż to co proponuje Bóg. Możemy wybierać, ale musimy mieć świadomość jego konsekwencji. Propozycje te, zamiast pokoju, wnoszą do gniazda rodzinnego zaburzenia, podziały i przemoc, zamiast radości i szczęścia - łzy i dramaty, zamiast poczucia wartości kobiecości i męskości - brak tożsamości i dramat bycia ni kobietą ni mężczyzną” – stwierdził.

Arcybiskup podkreślał, jak ważne jest środowisko rodzinny dla każdego poczętego życia: „Tylko zdrowy i Boży klimat rodzinny pomoże dziecku rozwinąć się i dojrzeć, aby z czasem właściwe postrzegać życie i podejmować mądre wybory” – mówił abp Wojda.

„Jeśli zatem rodzice go do tego nie wychowają, nie przygotują, jeśli go nie nauczą rozmawiać z Bogiem i odczytywać Jego woli, to jakże będzie on w stanie zrozumieć i zrealizować ten plan Boży wobec siebie?” – pytał.

Wskazywał, że rodzice nie mogą skąpić swoim dzieciom daru z siebie i daru swojej miłości. Zauważył, że dziś, bardziej niż kiedykolwiek, doświadczamy wielkiego dramatu rozpadu małżeństw i rodzin, a indywidualny egoizm okazuje się mocniejszy od miłości do własnych dzieci.

„Nikt nie jest w stanie przeniknąć do świadomości dziecka, które doświadczyło rozwodu rodziców i wczuć się w jego wielkie cierpienie. To wielki dramat dziecka, któremu harmonijny, piękny i pełen radości świat rodzinny, nagle się wali”- zauważył.

7 września do krypniańskiego sanktuarium przybyło blisko 12 tys. pielgrzymów. Tegoroczna wędrówka do Krypna przebiegała pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii wg św. Jana „… ten Mnie miłuje" (J 14,21). Wraz z pielgrzymami z Białegostoku wędrował Arcybiskup Metropolita Tadeusz Wojda. Pielgrzymom w drodze towarzyszyło 54 kapłanów, 16 sióstr zakonnych oraz 10 alumnów I roku AWSD w Białymstoku. Najmłodszy pielgrzym miał 2 miesiące, najstarszy 84 lata.

Pielgrzymka do Krypna jest najliczniejszą pieszą pielgrzymką Archidiecezji Białostockiej. Pielgrzymują w niej całe rodziny, dzieci oraz młodzież, by podziękować za wakacyjny wypoczynek i zawierzyć nowy rok szkolny opiece Maryi.

Pani Edyta pielgrzymowała wraz czwórką dzieci. Szli, by podziękować za wszystkie łaski, którymi Pan Bóg obdarza całą ich rodzinę i prosić o dalsze: o zdrowie, o zgodę w rodzinie, o dobry nowy rok szkolny. „Wierzę, że Matka Boża nas tym wszystkim obdarzy” – mówiła.

Rodzice z trzymiesięczną córeczką pielgrzymowali, by podziękować za dar jej życia i prosić o zdrowie dla niej. Renata pielgrzymuje do Krypna już szesnasty raz. Mówi, że „jak zwykle ma za co dziękować i o co prosić”, a Krypno jest takim miejscem, gdzie Matce Bożej można zawierzyć wszystko.

Doroczna wrześniowa piesza pielgrzymka do sanktuarium w Krypnie jest szczególną okazją dla dzieci, młodzieży i rodziców do zawierzenia nowego roku szkolnego opiece Maryi. Krypno jest również sanktuarium rolników. Na uroczystość odpustową Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września, przybywają tu rolnicy z terenu archidiecezji, aby modlić się, powierzać przez wstawiennictwo Maryi swój trud oraz poświęcić ziarno pod przyszły zasiew.

Uroczystości odpustowe poprzedziło tradycyjnie czterdziestogodzinne nabożeństwo i nowenna przed uroczystością Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

tm / Krypno

« 1 »

reklama

reklama

reklama