- Modlimy się za naszą ojczyznę, aby nigdy nie wyeliminowała Chrystusa z życia społecznego, politycznego i z serc Polaków - mówił biskup Henryk Tomasik podczas Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Rzymie.
Biskup Henryk Tomasik zachęcał w homilii do wzorowania się na patronach Europy - św. Cyrylu i Metodym, których święto było obchodzone 14 lutego. - Obaj szukali dobrego języka, aby przekazać Ewangelię. To jest nam potrzebne. Przede wszystkim język, który wyraża kulturę, szacunek dla drugiego człowieka. Potrzebne jest dobre słowo, abyśmy dobrze wypełnili polecenie Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: "Wypłyń na głębię" - mówił w homilii ks. bp Henryk Tomasik.
Biskup radomski dziękował Bogu za pontyfikat św. Jana Pawła II, który "jest dla nas wzorem zatroskania o ewangelizowanie świata". - Modlimy się za naszą Ojczyznę, aby nigdy nie wyeliminowała Chrystusa i Ewangelii ze swego życia, z życia społecznego, politycznego, z życia kultury i przede wszystkim z serc Polaków. Modlimy się o dar wiary dla nas, byśmy odważnie wyznawali ją w każdej sytuacji i pomagali braciom w przyjęciu Chrystusa - mówił biskup radomski.
W koncelebrze udział wzięli: kard. Konrad Krajewski – jałmużnik papieski, abp Juliusz Janusz – emerytowany nuncjusz apostolski, bp Łukasz Buzun – biskup pomocniczy diecezji kaliskiej i około osiemdziesięciu księży, w tym ks. Albert Warso z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Wcześniej ordynariusz radomski odwiedził w rzymskim szpitalu 3-letnią Marysię ze Świdnika, która choruje na złośliwy nowotwór mózgu. Bp Tomasik z ojcem dziewczynki spotkał się w czasie polskiej liturgii przy grobie papieża-Polaka. Biskup rozmawiał z rodzicami dziewczynki, zapoznał się również z akcją Polska Krew Dla Szpitala Dzieciątka Jezus w Rzymie. Dziewczynkę odwiedził także ks. Grzegorz Suchodolski - wieloletni szef Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.
Marysia Szlązak to 3-letnia dziewczynka ze Świdnika koło Lublina, która choruje na złośliwy nowotwór mózgu. Po diagnozie i pierwszej operacji, w czerwcu 2018 roku, jest cały czas hospitalizowana – najpierw w lubelskim szpitalu dziecięcym, a obecnie w szpitalu Bambino Gesu w Rzymie. Przeszła już kilka cykli chemioterapii, a liczne powikłania wymagały wielu różnych zabiegów chirurgicznych.
rm / Radom, Rzym