Przewodniczący Episkopatu: Eucharystia źródłem odnowy w parafiach

Odrodzenie życia chrześcijańskiego w każdej wspólnocie parafialnej w przeważającej mierze zależy od odkrycia wielkiego daru Eucharystii, od ducha wiary i adoracji – mówił podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował wielkoczwartkową Eucharystię w katedrze poznańskiej.

Liturgia połączona była z obmyciem nóg mężczyzn z parafii katedralnej. Metropolita poznański rozważał w homilii Paschę Izraela, Paschę Jezusa i Paschę Kościoła.

„Każdy szczegół święta egipskiej Paschy, czyli święto «przejścia», wybiegał daleko w przyszłość, zapowiadając innego baranka paschalnego, którym będzie Chrystus” – zauważył metropolita poznański.

„Podczas ostatniej Paschy Jezus nie pożegnał się z apostołami na zawsze. Powiedział, że kiedyś spotka się z nimi w niebiańskim Królestwie. Do tego czasu eucharystyczny chleb i wino będą rzeczywistą obecnością Zbawiciela we wspólnocie wierzących” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał treść pozabiblijnych przekazów o celebrowaniu przez pierwszych chrześcijan Eucharystii. Zachęcał też, by postrzegać ją jako najwyższą świętość.

„Ludzie udający się na Mszę św. powiadają, że «idą do kościoła». To proste stwierdzenie ma swoje dosłowne znaczenie i głębsze, gdyż Kościół nigdzie nie urzeczywistnia się tak, jak podczas sprawowania Eucharystii” – zaznaczył abp Gądecki.

msz/ KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama