Ojciec Święty dzieciom

Dziś do księgarń we Włoszech trafiła niewielka książeczka "Dzieci są nadzieją" (I bambini sono speranza) z krótkimi tekstami Franciszka, zachęcającymi dzieci, także za pomocą rysunków, do tolerancji, dzielenia się z innymi i do pokoju.

Ojciec Święty nazywa dzieci "przyjaciółmi serca" i zawsze poświęca im szczególną uwagę przy różnych okazjach, nawet w czasie oficjalnych audiencji, gdy etykieta wymaga większego dystansu. Jeśli spotyka dzieci, zwykle zatrzymuje się choćby na chwilę, bierze je za rękę lub na ręce, uśmiecha się do nich i okazuje im inne jeszcze oznaki czułości.

Książeczka ukazała się nakładem mediolańskiego wydawnictwa Salani i kosztuje 12,90 euro. Składają się na nią krótkie wypowiedzi papieskie, pełne prostoty, humoru, a zarazem poruszające zagadnienia ważne także dla najmłodszych. Ojciec Święty stara się towarzyszyć swym małym czytelnikom z wielką delikatnością, podsuwając im pewne przemyślenia. Na 32 stronach znalazły się tam wypowiedzi papieskie do najmłodszych, zebrane przez ks. Antonio Spadaro - dyrektora jezuickiego czasopisma "La Civiltà Cattolica" i zilustrowane przez pochodzącą z Włoch amerykańską graficzkę dziecięcą Sheree Boyd, współpracującą z "New York Times" i magazynem "American Baby".

Książeczka rozpoczyna się zdaniem "Gdy widzę dziecko takie jak ty, czuję w sercu wiele nadziei" a na sąsiedniej stronie jest małe lusterko, aby najmłodszy czytelnik lub czytelniczka mogli zobaczyć swą twarz.

Na innych stronach, przy rysunkach przedstawiających bawiące się dzieci, papież zaleca: "Bądź szczęśliwy, gdy jesteś z innymi" lub "Graj z innymi, jakbyście byli jedną drużyną i szukaj dobra wszystkich". Gdzie indziej, myśląc o trudnych czy smutnych chwilach ich życia, radzi: "Jezus rozumie twoje problemy. Pomódl się w ciszy i pozwól, aby słowa narodziły się z łez".

Papież bierze jakby każde dziecko na kolana, aby rozmawiać z nim o tolerancji, dzieleniu się z innymi, pokoju, wielkoduszności. Zaprasza malców, aby byli szczęśliwi, gdyż – jak ich zapewnia – "Jezus kocha cię najbardziej", a nawet do "tańczenia", aby pokazać wszystkim, również tym starszym, jak ważne jest żyć w radości i weselu. Mówi im też, aby nie bali się płakać, aby robili dobrze w życiu, ale też aby uśmiechali się i radowali. "Ty i ja możemy zrobić z Ziemi najpiękniejsze miejsce" lub "Najlepszym sposobem wygrania konfliktu jest nierozpoczynanie go" – to kilka innych zdań Franciszka dla najmłodszych.

Ojciec Święty pragnie w ten sposób spojrzeć na świat oczami dzieci. Tak było np. dwa lata temu, gdy odwiedził małych pacjentów szpitala św. Marty; powiedział wówczas obecnym tam dorosłym: "Aby zrozumieć rzeczywistość życia, trzeba się pochylić tak, jak schylamy się, aby pocałować dziecko".

Najnowsza publikacja nie jest pierwszą książką obecnego papieża dla dzieci, gdyż w minionych latach ukazywały się już podobne pozycje z jego odpowiedziami na listy, jakie otrzymuje on od najmłodszych. Również Benedykt XVI napisał kiedyś książkę "María, la mamma di Gesu" (Maryja, mama Jezusa), w której wyjaśniał dzieciom życie Maryi Panny i główne święta liturgiczne ku Jej czci.

źródło: KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama