Papież: potrzebna promocja kobiet w Kościele

Papież zwraca uwagę na to, że wszyscy przez chrzest, zostaliśmy wezwani do bycia misjonarzami Jezusa. Wiele kobiet, odpowiadając na to wezwanie z oddaniem i żarliwą wiarą, utrzymuje Kościół na całym świecie.

Papieska intencja modlitewna na październik brzmi: Módlmy się, aby na mocy chrztu wierni świeccy, zwłaszcza kobiety, mieli większy udział w instytucjach odpowiedzialnych za Kościół.

Ojciec Święty proponuje, aby kobiety miały rzeczywisty i skuteczny wpływ na organizację, na najważniejsze decyzje i na prowadzenie wspólnot, ale by czyniły to we właściwym dla siebie stylu. Nalega, aby kobiety zajmowały odpowiedzialne stanowiska w Kościele i uczestniczyły w gremiach decyzyjnych.

- Nikt nie został ochrzczony jako kapłan lub biskup. Nie. Wszyscy zostaliśmy ochrzczeni jako świeccy. Świeccy są bohaterami Kościoła. Dzisiaj szczególnie potrzebne jest poszerzenie przestrzeni dla bardziej wyrazistej obecności kobiecej w Kościele. Poprzez obecność świeckich rozumie się przede wszystkim tę kobiecą, ponieważ to kobiety zazwyczaj pozostawione są na uboczu. Powinniśmy promować włączanie kobiet w miejsca, gdzie podejmowane są ważne decyzje. Módlmy się, aby na mocy chrztu wierni świeccy, a szczególnie kobiety, bardziej uczestniczyli w gremiach decyzyjnych w Kościele, bez popadania w klerykalizm, który przekreśla właściwy ich charyzmat - mówi w przesłaniu Franciszek.

Zobacz materiał video >>

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama