Zmarł kard. Henryk Gulbinowicz

„Dzisiaj przed południem w wieku 97 lat odszedł do Pana kardynał Henryk Gulbinowicz” – podało na Twitterze Biuro Prasowe KEP. Były metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz od ponad tygodnia przebywał w szpitalu.

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 r. na Wileńszczyźnie. W 1944 r. rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym w 1945 r. do Białegostoku, gdzie w czerwcu 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie. 

W lutym 1970 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. W styczniu 1976 r. mianowany został arcybiskupem metropolitą wrocławskim po zmarłym ks. kardynale Bolesławie Kominku. Objął archidiecezję 12 stycznia, ingres do katedry we Wrocławiu odbył w lutym 1976 r.

6 listopada 2020 r. Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała o sankcjach wobec kard. Gulbinowicza. Miał zakaz używania insygniów biskupich, będzie także pozbawiony przywileju pochówku w katedrze oraz miał wpłacić pieniądze na Fundację św. Józefa działającą na rzecz ofiar nadużyć seksualnych. Emerytowany hierarcha archidiecezji wrocławskiej został oskarżony o molestowanie, akty homoseksualne, a także współpracę z SB.

Źródło: Twitter, radiomaryja.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama