"Całonocne czuwanie" Siergieja Rachmaninowa

15 stycznia o godzinie 17:00 w sali koncertowej UMFC zabrzmi utwór "Całonocne czuwanie" Sergieja Rachmaninowa. Wykonawcy: Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, soliści Joanna Gontarz i Mateusz Markuszewski Dyrygent: Irina Bogdanovich

Całonocne czuwanie jest ostatnim utworem napisanym przez Siergieja Rachmaninowa. Powstał podczas I Wojny Światowej, tuż przed nadejściem rewolucyjnej katastrofy, w wyniku której rosyjska prawosławna kultura zniknęła prawie na sto lat. Cerkiewne cykle Całonocnego czuwania były pisane przez wielu kompozytorów, ale żaden z nich nie posiada takiej siły i mocy artystycznego wyrazu, jak dzieło Rachmaninowa. Piętnaście części Liturgii łączy nie tylko modlitewny tekst, ale także muzyczne środki wyrazu – starorosyjskie raspiewy oraz głasy, a całość przesyca niezwykła muzyczna dramaturgia. Można tu odnaleźć epos, romantyczną lirykę, a nawet dzwony cerkiewne. Kompozytorowi udało się w tych melodiach pokazać zarówno narodowy koloryt, jak i niepowtarzalne piękno.  

Osoby, które nie będa mogły być na koncercie zapraszamy do wysłuchania przepięknego wykonania tego utworu przez ukraiński Chór Akademicki im. Dymitra Bortnisńskiego z Czernichowa, który czasami koncertuje równie w Polsce.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao