Schodzą z kanapy i zakładają wyczynowe buty, czyli o Projekcie Kostka

„Projekt Kostka” to wydarzenie artystyczno-warsztatowe dla młodzieży, które w centrum stawia Jezusa. Organizowane jest co roku we wrześniu w Złotowie.

Głównym celem Projektu jest zachęta młodych ludzi, do tego, aby nawiązali głęboką relację z Bogiem i nie wstydzili się Imienia Jezus. Jest to niezwykłe wydarzenie, bo łączy w sobie elementy warsztatów, festiwalu i spotkań ze znanymi ludźmi.

Dlaczego Projekt Kostka? Otóż młodych ludzi zainspirował po prostu ich... patron. Święty Stanisław Kostka jest przecież przykładem wiary dla wielu. Uczy odwagi w dawaniu świadectwa wiary. I właśnie taką odwagą twórcy Projektu pragną "zarażać" innych.

"Pokazujemy na cel, starając się jednocześnie wyposażyć we wszystko, co w życiu niezbędne, aby go osiągnąć" - mówią organizatorzy Projektu - "Projekt Kostka to trzy dni wypełnione spotkaniami, koncertami, warsztatami oraz atrakcjami, które w nowoczesnej oprawie tworzą niepowtarzalny klimat. Zrzesza coraz większą liczbę młodych ludzi, których cechuje ogromny zapał".

W 2016 roku w Projekcie pomagało około 80 wolontariuszy. Marysia (lider) o swoim udziale mówi tak: "Ten Projekt jest dla mnie możliwością poznania nowych ludzi, zdobycia nowych doświadczeń, a przede wszystkim spotkaniem z żywym i obecnym Jezusem, który jest w centrum naszego wydarzenia. Angażuję się w Projekt Kostka, ponieważ czuję wewnętrzną potrzebę ukazania Jezusa i mówienia o Nim oraz o wierze w sposób niekonwencjonalny -  poprzez muzykę, taniec i nie tylko". A jej kolega Dawid dodaje: "Projekt Kostka jest dla mnie całorocznym podsumowaniem i owocem pracy wolontariuszy chętnych do utworzenia czegoś wspaniałego czym jest weekendowy koncert na chwałę Pana. Dzięki niemu możemy pokazać, że Kościół nie jest zamknięty w murach, ale że tworzymy go my - szczególnie młodzi".

Natomiast ks. Adrian Piecuch MSF podkreśla, że do tego, aby dawać świadectwo wiary, inspiruje także papież Franciszek. "Na Projekcie Kostka chcemy właśnie jako Diecezjalne Świadectwo Wiary zrobić podsumowanie tego, co się wydarzyło w Krakowie. Abyśmy na nowo przeżyli to jeszcze raz, aby nic nie zostało stracone z tego, co nam pozostawił papież Franciszek. Chcemy zrobić to razem i właśnie do tego skłania nas św. Stanisław - patron młodzieży, który pokazuje jak żyć pięknie, pełnią życia. Papież Franciszek motywuje nas do przeżywania pięknie każdego dnia, abyśmy ruszyli się z tych naszych kanap codzienności i wychodzili naprzeciw tej nie bylejakości, ale świętości - czyli czegoś więcej. Do czegoś, co jest "mega", co powinno inspirować. Żeby inni patrząc na nas powiedzieli: "Wow! Jak oni fajnie żyją, jak potrafią się bawić". Taki efekt "Wow!" chcemy realizować w życiu duchowym i też codziennym" - twierdzi ks. Adrian.

Projekt Kostka pokazuje więc, że młodzi nie chcą siedzieć na kanapie, lecz pragną zakładać buty wyczynowe i podejmować wyzwania, które postawił przed nimi papież Franciszek w Krakowie.

Zobacz: Projekt Kostka na Facebooku

A. Czylok

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao