Kielce: otwarcie wystawy na Wielki Tydzień i Wielkanoc

„Wszelkie stworzenie dzisiaj się raduje. Wielkanoc w polskiej tradycji ludowej” – to tytuł wystawy, zainaugurowanej dzisiaj w Dworku Laszczyków, podczas kiermaszu towarzyszącego obchodom Niedzieli Palmowej.

Oprócz pokazu tradycyjnych ozdób świątecznych, był też koncert pieśni pasyjnych w konwencji Wielkiego Tygodnia.

Autorka ekspozycji - Małgorzata Imiołek, etnograf Muzeum Wsi Kieleckiej, w ramach wystawy zaprezentowała tradycje świąteczne z różnych regionów kraju.

Wystawę otwiera aranżacja sceny przedstawiającej tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, w otoczeniu całej kolekcji palm. Pokazano także liczne sceny pasyjne w rzeźbie i obrazy artystów ludowych, przedstawiające np. obrzęd Niedzieli Palmowej czy śmigus – dyngus.

Na wystawie jest również cała kolekcja sprzętów kuchennych sprzed lat służąca do wyrobu świątecznych wędlin czy wypieku wielkanocnych bab. Pokazano kieleckie kraszanki, ale i cebrzyki do lejka, a w jednej z dworkowych izb został zaaranżowany wielkanocny stół, pełen świątecznych potraw. Odbył się także pokaz kraszenia i pisania jaj wielkanocnych.

Podczas kiermaszu zabrzmiały pieśni pasyjne w wykonaniu znanych świętokrzyskich zespołów folklorystycznych: Echo Łysicy, Kowalanki i Bolechowiczanie.

Przy okazji tego wydarzenia odbyła się także promocja nowego wydawnictwa Muzeum Wsi Kieleckiej „Wiosenne świętowanie na Kielecczyźnie”. Autorka książki Ewa Tomaszewska, etnograf MWK, przypomniała zwyczaje i obrzędy, jakie panowały na wsiach regionu od Środy Popielcowej do św. Jana.

dziar / Kielce

« 1 »

reklama

reklama

reklama